Od wczoraj do wyczerpania puli środków lub do końca roku. Rusza druga edycja wsparcia na usługi doradcze. Maksymalnie można dostać 1500 euro. Aby ubiegać się o pomoc trzeba spełnić trzy podstawowe warunki: prowadzić działalność rolniczą, być uprawnionym do pobierania dopłat bezpośrednich oraz mieć podpisaną umowę o świadczenie usług doradczych. Pomoc wynosi 80% tak zwanych kosztów kwalifikowanych, do których nie zalicza się podatku VAT.
Paweł Skalski, ARiMR: rolnicy mają dwie możliwości mogą wnioski o pomoc złożyć wraz z umowa z uprawnionym podmiotem doradczym, albo złożyć oświadczenie, że zawrą taką umowę i zrealizują te usługi, o które się ubiegają we wniosku o pomoc.
Od tego roku zakres usług został rozszerzony. Oprócz kompleksowej oceny gospodarstwa w zakresie spełniania wymogów wzajemnej zgodności wsparcie przysługuje także na przygotowanie biznesplanów potrzebnych do ubiegania się o unijne dotacje, czy opracowanie programów nawożenia.
Paweł Skalski. ARiMR: plany rolnośrodowiskowe zrealizowane w maju 2010 roku będą mogły po spełnieniu wszystkich kryteriów kwalifikowalności być zrefundowane w ramach tego działania.
Umowę na świadczenie usług można zawrzeć z ośrodkami doradztwa, izbami rolniczymi lub prywatnymi firmami, które mają akredytację ministerstwa rolnictwa.
Dokumenty można składać w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji. Najpierw trzeba dostarczyć wniosek o przyznanie pomocy, a dopiero po otrzymaniu decyzji złożyć dokumenty o przyznanie płatności.