FAMMU/FAPA podała, że w USA po dwóch tygodniach spowolnionego tempa produkcji bioetanolu w okresie świątecznym, pierwszy tydzień stycznia br. przyniósł ponownie dobre wyniki tygodniowej produkcji tego biopaliwa.
W tygodniu kończącym się 9 stycznia br. produkcja bioetanolu wyniosła 978 tys. baryłek dziennie. Obecny jej poziom jest jednak niższy w porównaniu do rekordowego tygodnia kończącego się 19 grudnia ub.r. Wówczas tempo produkcji wyniosło 992 tys. baryłek dziennie. Zapotrzebowanie na kukurydzę dla przemysłu biopaliwowego jest istotną pozycją w bilansie kukurydzy w USA, po stronie popytowej, wspierającą ceny.
Warto podkreślić, iż w styczniowym wydaniu raportu prognostycznego USDA podwyższyło prognozowane zużycie kukurydzy na etanol w sezonie 2014/15 - z wcześniejszych 5 150 mln buszli (w przeliczeniu 130,815 mln ton) do 5 175 mln buszli (w przeliczeniu 131,45 mln ton).
Pomimo to, spadkowe ceny ropy coraz wyraźniej wpływają na kształtowanie się cen bioetanolu. W najbliższym kontrakcie terminowym na CBoT (luty) notowania tego produktu wynosiły zaledwie 1,335 USD za galon. Ceny bioetanolu spadają w dość drastyczny sposób. Obecny ich poziom jest najniższy od około dekady. Do obecnych zniżek przyczyniają się (poza niskimi cenami ropy), również bardzo wysokie zapasy bioetanolu. W tygodniu kończącym się 9 stycznia br. wynosiły one aż 20,23 mln baryłek, co oznacza ich najwyższy poziom od około 2 lat.