Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Urzędy przez Internet: Nadal duże utrudnienia

28 stycznia 2005

Strony internetowe polskich ministerstw, urzędów wojewódzkich i marszałkowskich nie umożliwiają obywatelowi załatwienia w pełni żadnej sprawy urzędowej przez Internet.

Wynika z badań "Administracja publiczna w sieci 2004" zaprezentowanych w czwartek na targach komputerowych "Komputer Expo".

Podczas prezentacji badań Tomasz Kulisiewicz z inicjatywy Internet Obywatelski (autorzy raportu) powiedział, że na tych stronach internetowych nie ma także formularzy dostępnych on-line, które można wypełnić i przesłać przez Internet do urzędu. Według niego, takie formularze pojawiają się już jednak na stronach internetowych niektórych urzędów miejskich.

Z drugiej strony, z prawie wszystkich serwisów internetowych urzędów wojewódzkich i marszałkowskich można pobrać formularze dokumentów, by wydrukować je w domu. Taką możliwość oferuje tylko 56 proc. stron ministerstw –  powiedział Kulisiewicz.

Zaznaczył, że według badań Unii Europejskiej, tylko 2 proc. usług publicznych można w Polsce załatwić przez Internet, co jest jednym z najgorszych rezultatów w Unii. Autorzy raportu wytknęli także stronom internetowym administracji rządowej i wojewódzkiej, że nie mogą z nich korzystać osoby niedowidzące i niewidome. "Tylko na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) oraz Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi są umieszczone elementy, które umożliwiające dostęp audio do strony przez niewidomych" - powiedział Kulisiewicz.

Zdaniem członka stowarzyszenia ISOC Polska, Piotra Waglowskiego, ułatwienia stosowane przez MSWiA należy uznać "za protezę, bowiem aby uruchomić obsługę audio, niewidomy musi najechać kursorem na odpowiedni przycisk na stronie internetowej".

Badania objęły strony internetowe 15 ministerstw i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, 16 urzędów wojewódzkich i 16 urzędów marszałkowskich. Według badań, najlepszą stronę internetową wśród ministerstw ma resort obrony narodowej, a najsłabszą - polityki społecznej. Za najlepszą stronę urzędu wojewódzkiego uznano serwis Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, a za najgorszą - stronę Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego wygrał w kategorii strony internetowej urzędu marszałkowskiego. Ostatnie miejsce w tej kategorii zajęła strona Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Przedstawiciele inicjatywy Internet Obywatelski wręczyli także w czwartek nagrodę Internetowego Obywatela Roku 2004. Laureatami zostali: Paweł Jochym i Krzysztof Jasiutowicz, którzy są inicjatorami powstania polskiej wersji Wikipedii - encyklopedii tworzonej przez internautów.


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę