Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Upały w Europie i... na Alasce

5 stycznia 2016
Po rekordowych ulewach przyszedł czas na rekordowe upały. Ich występowanie w drugiej połowie czerwca nie jest rzeczą nienormalną, ale ich intensywność może być dla wielu zaskakująca. Dodatkowo upały występują również w miejscach niezwykłych, na przykład na Alasce.

W miejscowości Czeskie Budziejowice w Republice Czeskiej pobito rekord temperatury, który miał 105 lat. Zanotowano aż 34,4 stopnie Celsjusza. W Pradze było jeszcze cieplej i słupek rtęci doszedł do 36,5 stopni. Rekordy poprawione zostały w 70 ze 140 działających w kraju stacji meteorologicznych. Podobna sytuacja panuje w Niemczech. We Frankfurcie nad Menem temperatura doszła do 40 stopni w cieniu. Upał panuje również w Rzymie. Kto wie czy to nie jego ofiarą padł zmarły przedwcześnie na atak serca aktor z Rodziny Soprano, James Gandolfini.

To co w ostatnich dniach dzieje się na Alasce wszystkich bardzo mocno zastanawia, bo ten kojarzony raczej z zimą północny stan USA nie ma zwykle pogody, która powoduje, że ludzie w strojach kąpielowych wylegają na plaże. W niektórych miejscach temperatury sięgają 35 stopni Celsjusza. Meteorolodzy twierdzą, że tegoroczną falę upałów można porównać tylko do podobnego zjawiska w 1969 roku. Bez wątpienia jest to anomalia pogodowa, która wystąpiła na skutek nie do końca jeszcze poznanych procesów atmosferycznych.

Upały są bardzo niebezpieczne dla osób z chorobą krążenia. Dlatego zaleca się, aby osoby starsze i chore w miarę możliwości przebywały w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dobrze jest nie otwierać okien i zasłaniać je, aby uzyskać cień. W Polsce doszło już do dwóch przypadków zgonów na skutek udarów cieplnych. Czasami warto wziąć chłodny prysznic, aby wspomóc organizm w wytracaniu ciepła. Przegrzanie organizmu może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych a nawet śmierci.
Upały moga też spowodować ryzyko gwałtownych burz konwekcyjnych zwłaszcza, że w najbliższych dniach spodziewane jest zderzenie ciepłego i chłodnego frontu pogodowego. Może dojśc do gradobić i nawałnic z duża ilościa opadów. Za kilka dni na naszym kontynencie temperatura może spaść w niektórych miejscach nawet o połowę, co dodatkowo negatywnie wpłynie na samopoczucie ludzi.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę