Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Upały w Europie

23 czerwca 2005

Dwa lata po wielkich upałach na kontynencie, które pochłonęły życie około 30 tys. osób, do kilku krajów Europy, m.in. Portugalii, Hiszpanii i Włoch, dotarła nowa fala gorąca, a rządy i rolnicy przygotowują się do stawienia czoła letniej suszy.

We Francji, gdzie w poniedziałek rekordowe upały w północno- wschodniej części kraju spowodowały śmierć maratończyka, w trzech departamentach ogłoszono stan przedalarmowy.

Ministerstwo Zdrowia wezwało prefektów zagrożonych departamentów do podjęcia kroków w celu wyeliminowania możliwego ryzyka dla ludności.

W Portugalii upały potęgują największą od 60 lat suszę w tym kraju. Według danych Instytutu Wody w Lizbonie, w połowie czerwca 50 proc. powierzchni kontynentalnej Portugalii było dotkniętych "ekstremalną suszą", podczas gdy na dalszych 30 proc. terytorium kraju suszę określono jako "dotkliwą". Przedłużająca się susza w Portugalii pociągnęła już poważne reperkusje dla rolnictwa. Zbiory zbóż zapowiadają się jako najsłabsze od wielu dziesięcioleci w związku z przewidywanym spadkiem plonów o 70 proc. Spadek produkcji paszy, sięgający od 30 do 92 proc., spowodował już wzrost cen mięsa.

W Hiszpanii zarejestrowano najniższy od 60 lat poziom opadów, a rezerwy wody spadły do 54,9 proc. normalnego stanu. Od wtorku rząd uruchomił 750 mln euro nadzwyczajnej pomocy dla rolników i hodowców, których straty produkcyjne sięgnęły już 20-30 proc. W wielu regionach obowiązują ograniczenia w nawadnianiu gruntów. Według prognoz krajowego Instytutu Meteorologii, w lipcu i sierpniu temperatury będą "o 1-2 proc. wyższe od normalnych". Oznacza to gorętsze niż zwykle lato w Hiszpanii, gdzie w centrum i na południu zanotowano już temperatury w granicach 40 stopni.

We Włoszech władze regionu Mantui ogłosiły alarm w związku z groźbą suszy. W czerwcu poziom wód wielkiej rzeki Po na północy kraju był wyjątkowo niski. Według tutejszych stowarzyszeń rolniczych, jeśli nie nastąpią silne opady deszczu, wody w basenie naturalnym rzeki starczy do połowy lipca.

Susza zaczyna też zagrażać Belgii, gdzie w poniedziałek w centrum i na południu kraju zanotowano temperatury powyżej 30 stopni. W Brabancji Flamandzkiej władze zakazały używania wody do mycia samochodów czy podlewania ogródków.

Fala gorąca dotarła także do południowo-wschodnich Niemiec, gdzie temperatura przekroczyła 30 stopni. Niepokojąca jest również sytuacja w południowo-wschodniej Anglii, gdzie zbiorniki wody, w okresie między listopadem i majem, były wypełnione zaledwie w 60 proc. w stosunku do normalnego poziomu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę