Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE: w kwietniu drożało masło

3 grudnia 2015
FAMMU/FAPA podała, że od połowy grudnia ubiegłego roku ceny masła w UE wykazywały nieznaczne wahania tygodniowe. Stabilizacja cena masła w UE utrzymała się od połowy grudnia 2012 r. do trzeciego miesiąca bieżącego roku, po czym na przełomie marca i kwietnia zaobserwowano dynamiczne zwyżki
W dniu 28 kwietnia 2013 roku średnia ważona cena masła w UE wynosiła 3,87 EUR/kg i była o 11,47% wyższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na poziomie o 42,5% wyższym niż w analogicznym okresie 2012 roku). Jeszcze dynamiczniej zwyżkowały w tym okresie ceny masła na rynku głównych unijnych producentów, jakimi są Niemcy i Holandia. W przypadku naszego zachodniego sąsiada odnotowano miesięczną zwyżkę rzędu 14,08% do 4,05 EUR/kg. Natomiast w Holandii odnotowano 14,01% wzrost do 4,07 EUR/kg. W obu przypadkach ceny te są obecnie o ponad 60% wyższe niż w analogicznym okresie 2012 roku. Analiza zmian cen masła w tych krajach w ostatnich tygodniach daje przesłanki ku temu, że sytuacja się stabilizuje (w okresie od 24.04.2013 r. do 15.05.2013 r. tygodniowe zmiany mieściły się w przedziale od -1,23% do 1,75%).
W ubiegłym miesiącu dynamiczne zwyżki odnotowano w przypadku Polski, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego. Na koniec czwartego miesiąca bieżącego roku jego ceny wzrosły do poziomu 3,55 EUR/kg i były wyższe od ceny interwencyjnej o niespełna 44,1%. Względem ubiegłego miesiąca, jest to zwyżka o 12% (w ujęciu PLN odnotowano 11,04% wzrostu do 14,68 PLN/kg). Delikatne zniżki notowane są w przypadku cen masła w USA, w związku z czym obecnie cena tony masła z Unii jest przeciętnie o ok. 1130 EUR wyższa od ceny tego tłuszczu u jednego z największych konkurentów Wspólnoty.
Na wysokim poziomie stabilizują się natomiast ceny w Oceanii. Wciąż jednak cena tony masła z UE jest przeciętnie o 510 EUR wyższa niż ceny światowe. Zwyżkujące ceny masła w UE są następstwem dynamicznie rosnących cen przetworów mlecznych w Oceanii. Wzrosty cen związane były z trwającą gorącą i suchą pogodą w tym regionie, która doprowadziła do dramatycznego zmniejszenia produkcji mleka w przy jednoczesnym spadku przetwórstwa. W rezultacie na skutek obaw kupców o wypełnienie zobowiązań ceny spotowe w Nowej Zelandii na wszystkie produkty mleczarskie, w tym masło, wzrosły bardzo dynamicznie. Ponadto dynamikę zwyżek dodatkowo zwiększał spóźniony z powodu złej pogody sezonowy wzrost produkcji w Europie.
Według danych KE, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2013 roku produkcja masła w UE była o 4,3% mniejsza niż w analogicznym okresie 2012 roku. Jednak pomimo obserwowanych wyższych cen niż światowe, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy bieżącego roku poza granice UE wyeksportowano o 16,9% więcej masła niż w analogicznym okresie 2012 roku.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę