CTR_2024
TSW_XV_2025

UE: skupiono więcej mleka

5 stycznia 2016
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, według danych Komisji Europejskiej skup mleka w krajach UE-27 w trzech pierwszych kwartałach 2011 r. osiągnął poziom 105,3 mln t, tj. był o 2,1 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2010 roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że trend wzrostowy stopniowo wyhamowuje. W październiku mleczarnie zakupiły o zaledwie 0,8 proc. więcej mleka niż październiku 2010 roku. Na spadek dynamiki wpłynęły zarówno zwiększające się koszty produkcji -- nawozów, paliwa -- jak i obawy o przekroczenie kwoty w przypadku niektórych państw. Nie bez znaczenia jest także tzw. efekt bazy, czyli duży wzrost produkcji w październiku 2010 roku.

Towarowa produkcja mleka przyrosła w większości krajów członkowskich UE, za wyjątkiem państw Europy Wschodniej, tj. Bułgarii, Rumunii, Węgier i Słowacji, ale także Grecji i Włoch. Wśród liczących się producentów, skup zwiększyła Francja (o 6,0 proc. r/r), Niemcy (o 2,5 proc.) i Wielka Brytania (o 2,0 proc.). W Holandii nastąpił niewielki spadek -- o 0,1 proc. w relacji rocznej.
Jeżeli wziąć pod uwagę rok kwotowy 2011/2012, to według wstępnych danych (bez przeliczenia na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu) w okresie kwiecień-wrzesień do mleczarni dostarczono o 1,2 mln t surowca więcej niż rok wcześniej (+1,8 proc.). Francja była odpowiedzialna za prawie połowę tego przyrostu (0,6 mln t), istotnie wyższy skup odnotowano także w Irlandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Pomimo rosnącej podaży, eksport przetworów mleczarskich (w ekwiwalencie mleka) w III kwartale ub. r. zwiększył się o zaledwie 1 proc., głównie za sprawą 17 proc. przyrostu notowanego w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku. Wywóz pozostałych artykułów był niższy niż w analogicznym okresie 2010 roku. Oznacza to, że albo popyt na rynku europejskim jest wyższy niż przewidywano, albo powoli tworzą się zapasy.
Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach aż do zakończenia bieżącego roku kwotowego (tj. do marca 2012 r.) dynamika wzrostu skupu będzie wyhamowywała, niemniej nadal produkcja będzie rosła. Biorąc pod uwagę pogorszenie sytuacji gospodarczej w Europie (co nie pozostanie bez wpływu na popyt) oraz osłabienie euro (poprawiające konkurencyjność unijnych produktów), można spodziewać się także wzrostu sprzedaży unijnych przetworów mleczarskich na rynki trzecie.



POWIĄZANE

Po debacie z Ursulą von der Leyen na temat jej nowego zespołu i programu, posłow...

Jak podaje АПК-Информ, Ukraiński koncern drobiowy MHP rozbudowuje system kontrol...

Grupa Wielton koncentruje się na zagwarantowaniu odpowiedniego obłożenia produkc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę