Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE opóźniona w innowacjach, Polska poniżej średniej

10 lutego 2012
Unia Europejska nie zmniejszyła dystansu do USA, Japonii i Korei Płd. pod względem innowacyjności. Większość jej krajów wydaje na badania i rozwój ok. 2 proc. PKB. Poniżej średniej jest Polska z wydatkami publicznymi rzędu 0,53 proc. PKB oraz prywatnymi 0,2 proc. Komisja Europejska przedstawiła raport w tej sprawie.

Nie jesteśmy na szarym końcu, ale powodów do dumy też mamy niewiele. Za nami są tylko Rumunia, Bułgaria, Litwa i Łotwa. Mamy za to dobry wynik, jeśli chodzi o innowacyjne procesy biznesowe - tu wydatkisięgają 1,25 proc. PKB.

"Innowacje muszę być postrzegane jako kluczowy element strategii rozwoju i wychodzenia z kryzysu" - powiedział komisarz UE ds. przemysłu Antonio Tajani. Zapowiedział, że na lata 2014-2020 projekt budżetu UE przewiduje wzrost funduszy na badania i innowacje z 50 do 80 mld euro.

"Celem jest 3 procent PKB na badania i rozwój. Niestety, tylko kilka krajów osiąga ten cel. Większość krajów wydaje około 2 procent PKB" - zauważył Tajani. "Jest też ryzyko, że dogonią nas inne kraje, takie jak Chiny" - podkreślił komisarz. Zaznaczył jednak, że w porównaniu z poprzednim badaniem KE kraje UE poprawiły wyniki, ale "tempo tej poprawy nie przybliży ich do trzech wiodących gospodarek UE".

Badanie za 2011 rok pokazuje, że choć niemal wszystkie państwa członkowskie zwiększyły swoją innowacyjność, to tempo tego wzrostu spada i UE nie jest w stanie nadrobić opóźnień wobec światowych liderów: USA, Japonii i Korei Południowej. Największe opóźnienie odnotowuje sektor prywatny UE. Spadają zwłaszcza wydatki na innowacje małych i średnich firm. UE utrzymuje natomiast wyraźną przewagę nad szybko rozwijającymi się gospodarkami Chin, Brazylii, Indii, Rosji i RPA. Chiny jednak stale zwiększają swoją innowacyjność i stopniowo nadrabiają zaległości.

W samej UE liderami innowacji są Dania (aż 6 proc. PKB wydatków publicznych i 3,7 proc. prywatnych na badania i rozwój), Niemcy (w sumie 6,4 proc. PKB) oraz Finlandia i Szwecja (w sumie ok. 3,4 proc.). Liderów doganiają: Belgia, Wielka Brytania, Holandia, Austria, Luksemburg, Irlandia, Francja, Słowenia, Cypr i Estonia, z wynikami zbliżonymi do średniej dla całej UE (2 proc. PKB). Poniżej średniej z wydatkami na badania poza Polską utrzymują się Włochy, Portugalia, Czechy, Hiszpania, Węgry, Grecja, Malta, Słowacja. Znacznie poniżej znajdują się: Rumunia, Litwa, Bułgaria i Łotwa.

Mimo że nie istnieje jedna właściwa droga do osiągnięcia najlepszych wyników w dziedzinie innowacji, oczywiste jest, że we wszystkich państwach wiodących w dziedzinie innowacji, tj. w Finlandii, Szwecji, Danii i Niemczech, przedsiębiorstwa przeznaczają znaczne nakłady na badania i rozwój. Większość liderów innowacji ma również wysokie wyniki pod względem innych wskaźników innowacji związanych z działalnością firm.

Najlepszy innowator w UE, Szwecja, zajmuje pierwsze miejsce w trzech spośród ośmiu wymiarów innowacji: pod względem zasobów ludzkich, środków finansowych i wsparcia oraz inwestycji przedsiębiorstw. Z kolei zarówno Niemcy, jak i Dania osiągnęły najlepsze wyniki w dwóch podkategoriach (powiązania i przedsiębiorczość oraz aktywa intelektualne vs innowatorzy i skutki ekonomiczne). Wszyscy najlepsi europejscy innowatorzy mają również dobre wyniki w komercjalizacji wiedzy technicznej.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę