Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE: dodatnie saldo handlu drobiem

5 stycznia 2016
FAMMU/FAPA podała, że według danych Komisji Europejskiej, w okresie od stycznia do września 2012 r. dodatnie saldo UE w handlu drobiem z krajami trzecimi wzrosło o 9 proc. do 390,5 tys. ton wobec 358,2 tys. ton w tym samym okresie 2011 r.

Poza ugrupowanie sprzedano 987,9 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiu - o 1,4 proc. więcej niż przed rokiem. W strukturze towarowej wolumenu sprzedaży dominowały produkty z kurcząt (85 proc.), których wywóz zwiększył się w ciągu roku o 1,4 proc. Największa dynamika wzrostu eksportu w skali roku wystąpiła jednak w przypadku mięsa z kaczek (+14 proc.). Największe ilości drobiu do krajów trzecich wysłały Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Belgia i Wielka Brytania.

Udział Polski w eksporcie unijnym wyniósł 7 proc., a w ciągu roku wysyłki zwiększyły się o 5,5 proc. Utrwalają się zmiany struktury geograficznej sprzedaży: zmniejszają się wysyłki do państw azjatyckich: Hongkongu (-35 proc.), Wietnamu (-24 proc.) i Chin (-38 proc.), a także do głównego odbiorcy - Arabii Saudyjskiej (-3 proc.), na korzyść państw afrykańskich. Największy przyrost wywozu zanotowano do RPA, która zakupiła prawie o jedną trzecią więcej unijnego drobiu niż przed rokiem.

Wzrosły również wysyłki do Beninu (+8 proc.), Ghany (+3 proc.) i na Ukrainę (+35 proc.). Eksport do Rosji zmniejszył się o 8 proc. Spadek eksportu do Arabii Saudyjskiej jest wynikiem bankructwa francuskiej firmy Doux, głównego dostawcy mrożonych, całych tuszek brojlerów na ten rynek. Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE od stycznia do września br. wyniósł 597,4 tys. ton i był o 3 proc. niższy niż w analogicznym okresie 2011 r. W ciągu roku zwiększyły się dostawy do UE mięsa z indyków (+10 proc.) i kaczek (+56 proc.), a także żywca (+23 proc.), niższe były natomiast zakupy mięsa i przetworów z kurcząt (-5 proc.).

Pozycję największego dostawcy utrzymała Brazylia, jednak import z tego kraju zmalał w ciągu roku o ok. 8 proc. Wzrósł natomiast o 6 proc. przywóz z Tajlandii i Chile. Wzrost dostaw z Tajlandii jest efektem wznowienia przez UE importu surowego mięsa kurcząt z tego kraju od 1 lipca 2012 r.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę