FAMMU/FAPA podaje, że w wielu krajach unijnych zimna i mokra wiosna opóźniła zasiewy buraków cukrowych, co negatywnie odbiło się na plonowaniu i zawartości cukru w korzeniach. We znaki dało się także suche lato. W wielu krajach ograniczono też uprawy buraków cukrowych (częściowo na skutek złych warunków pogodowych, częściowo z powodu nadprodukcji w poprzednim sezonie).
Francuski związek plantatorów szacuje, że średnie plonowanie wyniesie maksymalnie 86 t/ha (obecnie jest to 83-83 t/ha) i będzie mniejsze od średniej pięcioletniej w wysokości 89 t/ha. Według danych tamtejszego ministerstwa rolnictwa areał jest stabilny (około 390 tys. ha). Związek francuskich producentów cukru SNFS ocenia, że średnia zawartość cukru w korzeniach wynosi 16,8% wobec 17,5% rok temu. Dlatego też plon technologiczny cukru oszacowano na 10,7 t/ha wobec 11,6 t/ha rok wcześniej.
Pozwoliłoby to wytworzenie niespełna 4,2 mln ton cukru wobec ponad 4,7 mln ton sezon wcześniej. Niemiecki związek producentów cukru WVZ szacuje, że tegoroczne plony wyniosą 63,6 t/ha wobec 71,3 t/ha rok temu. Areał wynosi 341 tys. ha i jest o 14% mniejszy w relacji rocznej. Dlatego też produkcja ma spaść z 4,37 do 3,46 mln ton. (patrz osobna informacja) Brytyjczycy są na razie powściągliwi w szacowaniu wyników kampanii buraczanej.
Przyznają jednak, że wiosna była trudna, ale warunki wegetacyjne latem poprawiły się i jest zbyt wcześnie, by szacować produkcję cukru, która może być jednak zbliżona do zeszłorocznej (1,3 mln ton). We Włoszech areał buraków cukrowych jest wyraźnie mniejszy i wynosi 45 tys. ha wobec 60-65 tys. ha w poprzednich latach. Średnia zawartość cukru szacowana jest na 16%.
W Hiszpanii opóźnienia zasiewów dotyczyły około połowy upraw buraków cukrowych. Azucarera, największy producent cukru w tym kraju uważa jednak, że wegetacja przebiegła dobrze. Średnia zawartość cukru w korzeniach została oszacowana na 17,6%, a plon buraków cukrowych na średnio 76 t/ha.
6806062
1