Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ubój rytualny - debata Podlaskiej Izby Rolniczej z parlamentarzystami

5 stycznia 2016
Podlaska Izba Rolnicza widząc brak wspólnego działania poszczególnych Klubów Parlamentarnych w sprawie uboju rytualnego - ponownie zwróciła się z apelem do podlaskich parlamentarzystów o ponadpartyjne spojrzenie na problem uboju rytualnego.

Obowiązujący w kraju zakaz od 1 stycznia b.r. uboju na potrzeby religijne, spowodował drastyczny spadek cen żywca wołowego i drobiowego. Tym samym stanowi to zagrożone dla kilkuset tysięcy gospodarstw rolnych, które zainwestowały w hodowlę bydła. Dalszy spadek cen nie tylko osłabi i tak już nadszarpniętą sytuację ekonomiczną rolnictwa, ale może spowodować upadek gospodarstw rolnych ukierunkowanych na hodowlę bydła. Ponadto dalsze utrzymanie zakazu uboju zgodnego z obyczajami religijnymi niewątpliwie pociągnie dalszą likwidację stanowisk pracy. Wiele ubojni stanie na granicy bankructwa i będą zmuszone zwolnić pracowników. A tymczasem z takiego zamieszania korzystają konkurencyjne przedsiębiorstwa działające na rynku unijnym, skupując bydło po zaniżonych cenach i dokonując uboju rytualnego poza granicami naszego kraju – mówi Bogumiła Roszczyk – Parzych z Podlaskiej Izby Rolniczej.

Dlatego  Podlaska Izba Rolnicza jeszcze przed posiedzeniem Sejmu - w dniu 08.07.2013 roku, o godz. 11.00 w Siedzibie PIR w Porosłach 36 D (gm. Choroszcz) organizuje debatę dotyczącą uboju rytualnego.

Na spotkanie zostali zaproszeni: Podlascy Parlamentarzyści, Główny Lekarz Weterynarii, Przedstawiciele Związków Branżowych oraz ubojni.

Głównym celem debaty będzie rozsądne rozwiązanie powstałego problemu wokół uboju rytualnego i uświadomienie parlamentarzystom konieczności szybkiego przyjęcia ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

Poniżej prezentujemy Ponowny Apel Podlaskiej Izby Rolniczej w sprawie uboju rytualnego

Szanowna Pani! Szanowny Pan! Poseł na Sejm R.P.

Podlaska Izba Rolnicza widząc brak wspólnego działania poszczególnych Klubów Parlamentarnych w sprawie uboju rytualnego - ponownie zwraca się z apelem o ponadpartyjne spojrzenie na problem uboju rytualnego.
Obowiązujący w kraju zakaz od 1 stycznia b.r. uboju na potrzeby religijne, spowodował drastyczny spadek cen żywca wołowego i drobiowego. Tym samym stanowi to zagrożone dla kilkaset tysięcy gospodarstw rolnych, które zainwestowały w hodowlę bydła. Dalszy spadek cen nie tylko, że osłabi i tak już nadszarpniętą sytuację ekonomiczną rolnictwa, ale może spowodować upadek gospodarstw rolnych ukierunkowanych na hodowlę bydła. Ponadto dalsze utrzymanie zakazu uboju zgodnego z obyczajami religijnymi niewątpliwie pociągnie dalszą likwidację stanowisk pracy. Wiele ubojni stanie na granicy bankructwa i będą zmuszone zwolnić pracowników. A tymczasem z takiego zamieszania korzystają konkurencyjne przedsiębiorstwa działające na rynku unijnym, skupując bydło po zaniżonych cenach i dokonując uboju rytualnego poza granicami naszego kraju.
Czy o takie rozwiązanie nam chodzi?
Przez osiem lat aż do stycznia 2013 roku wysokiej jakości polskie mięso z uboju religijnego trafiało na rynki eksportowe - w mięsie wołowiny stanowiło to 1/3 całości eksportu, a w mięsie drobiowym 10 proc. To efekt pracy polskich przedstawicieli branży mięsnej którzy wypracowywali kontakty z rynkiem muzułmańskim, ale to także efekt pracy hodowlanej polskiego rolnika. Ubój rytualny jest dozwolony we wszystkich państwach unijnych z wyjątkiem państw skandynawskich, które takiego mięsa nie eksportują. Dla naszego środowiska rolniczego istotne jest, aby w dobie ogólnoeuropejskiego kryzysu utrzymać rynki odbiorców, bazujących na produktach rodzimej hodowli. Ubój rytualny powinien być prowadzony pod szczególnym nadzorem weterynaryjnym, a przepisy powinny w sposób czytelny określać zasady jak i sankcje za nieprzestrzeganie przepisów w tym zakresie.
Apelujemy więc po raz kolejny do wszystkich Parlamentarzystów o rozsądne rozwiązanie powstałego problemu wokół uboju rytualnego i jak najszybsze przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.
Grzegorz Leszczyński , prezes Podlaskiej Izby Rolniczej

POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę