europejskie forum rolników 2025

Ubój rytualny - debata Podlaskiej Izby Rolniczej z parlamentarzystami

5 stycznia 2016
Podlaska Izba Rolnicza widząc brak wspólnego działania poszczególnych Klubów Parlamentarnych w sprawie uboju rytualnego - ponownie zwróciła się z apelem do podlaskich parlamentarzystów o ponadpartyjne spojrzenie na problem uboju rytualnego.

Obowiązujący w kraju zakaz od 1 stycznia b.r. uboju na potrzeby religijne, spowodował drastyczny spadek cen żywca wołowego i drobiowego. Tym samym stanowi to zagrożone dla kilkuset tysięcy gospodarstw rolnych, które zainwestowały w hodowlę bydła. Dalszy spadek cen nie tylko osłabi i tak już nadszarpniętą sytuację ekonomiczną rolnictwa, ale może spowodować upadek gospodarstw rolnych ukierunkowanych na hodowlę bydła. Ponadto dalsze utrzymanie zakazu uboju zgodnego z obyczajami religijnymi niewątpliwie pociągnie dalszą likwidację stanowisk pracy. Wiele ubojni stanie na granicy bankructwa i będą zmuszone zwolnić pracowników. A tymczasem z takiego zamieszania korzystają konkurencyjne przedsiębiorstwa działające na rynku unijnym, skupując bydło po zaniżonych cenach i dokonując uboju rytualnego poza granicami naszego kraju – mówi Bogumiła Roszczyk – Parzych z Podlaskiej Izby Rolniczej.

Dlatego  Podlaska Izba Rolnicza jeszcze przed posiedzeniem Sejmu - w dniu 08.07.2013 roku, o godz. 11.00 w Siedzibie PIR w Porosłach 36 D (gm. Choroszcz) organizuje debatę dotyczącą uboju rytualnego.

Na spotkanie zostali zaproszeni: Podlascy Parlamentarzyści, Główny Lekarz Weterynarii, Przedstawiciele Związków Branżowych oraz ubojni.

Głównym celem debaty będzie rozsądne rozwiązanie powstałego problemu wokół uboju rytualnego i uświadomienie parlamentarzystom konieczności szybkiego przyjęcia ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

Poniżej prezentujemy Ponowny Apel Podlaskiej Izby Rolniczej w sprawie uboju rytualnego

Szanowna Pani! Szanowny Pan! Poseł na Sejm R.P.

Podlaska Izba Rolnicza widząc brak wspólnego działania poszczególnych Klubów Parlamentarnych w sprawie uboju rytualnego - ponownie zwraca się z apelem o ponadpartyjne spojrzenie na problem uboju rytualnego.
Obowiązujący w kraju zakaz od 1 stycznia b.r. uboju na potrzeby religijne, spowodował drastyczny spadek cen żywca wołowego i drobiowego. Tym samym stanowi to zagrożone dla kilkaset tysięcy gospodarstw rolnych, które zainwestowały w hodowlę bydła. Dalszy spadek cen nie tylko, że osłabi i tak już nadszarpniętą sytuację ekonomiczną rolnictwa, ale może spowodować upadek gospodarstw rolnych ukierunkowanych na hodowlę bydła. Ponadto dalsze utrzymanie zakazu uboju zgodnego z obyczajami religijnymi niewątpliwie pociągnie dalszą likwidację stanowisk pracy. Wiele ubojni stanie na granicy bankructwa i będą zmuszone zwolnić pracowników. A tymczasem z takiego zamieszania korzystają konkurencyjne przedsiębiorstwa działające na rynku unijnym, skupując bydło po zaniżonych cenach i dokonując uboju rytualnego poza granicami naszego kraju.
Czy o takie rozwiązanie nam chodzi?
Przez osiem lat aż do stycznia 2013 roku wysokiej jakości polskie mięso z uboju religijnego trafiało na rynki eksportowe - w mięsie wołowiny stanowiło to 1/3 całości eksportu, a w mięsie drobiowym 10 proc. To efekt pracy polskich przedstawicieli branży mięsnej którzy wypracowywali kontakty z rynkiem muzułmańskim, ale to także efekt pracy hodowlanej polskiego rolnika. Ubój rytualny jest dozwolony we wszystkich państwach unijnych z wyjątkiem państw skandynawskich, które takiego mięsa nie eksportują. Dla naszego środowiska rolniczego istotne jest, aby w dobie ogólnoeuropejskiego kryzysu utrzymać rynki odbiorców, bazujących na produktach rodzimej hodowli. Ubój rytualny powinien być prowadzony pod szczególnym nadzorem weterynaryjnym, a przepisy powinny w sposób czytelny określać zasady jak i sankcje za nieprzestrzeganie przepisów w tym zakresie.
Apelujemy więc po raz kolejny do wszystkich Parlamentarzystów o rozsądne rozwiązanie powstałego problemu wokół uboju rytualnego i jak najszybsze przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.
Grzegorz Leszczyński , prezes Podlaskiej Izby Rolniczej

POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę