europejskie forum rolników 2025

Trzeci niemiecki ser w rejestrze CHOG

3 grudnia 2015
FAMMU/FAPA podała, że w dniu 6 grudnia 2013 r. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie Komisji (UE) nr 1266/2013 z dnia 5 grudnia br. wpisujące do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG) nazwę „Holsteiner Tilsiter".
Jest to produkowany tradycyjnie ser półtwardy z mleka krowiego o zawartości tłuszczu w suchej masie wynoszącej od 30 % do 60 %. Ser występuje w trzech rodzajach o różnej zawartości tłuszczu: od 30 % tłuszczu w suchej masie, od 45 % tłuszczu w suchej masie i od 60 % tłuszczu w suchej masie. „Holsteiner Tilsiter" podczas dojrzewania jest stale pokrywany bakteriami czerwieni serowej. „Holsteiner Tilsiter" może być produkowany zarówno z mleka surowego, jak i pasteryzowanego.
Oprócz klasycznej postaci koła ser ten jest również coraz częściej produkowany w postaci bochenka. Ma on cienką, żółtawobrązowawą naturalną skórkę, która podczas trwającego co najmniej pięć tygodni dojrzewania jest poddawana obróbce mieszaniną bakterii czerwieni serowej, serwatki i mleka odtłuszczonego lub solanki. Powstały jasnożółty ser jest półtwardy, sprężysty i bardzo elastyczny.
Dzięki specjalnemu sposobowi przygotowywania „Holsteiner Tilsiter" posiada typowe dla sera tylżyckiego szpary i szczeliny. Zależnie od okresu przechowywania ma smak od łagodnego, lekko korzennego po mocno pikantny. Ser jest produkowany w kształcie bochenka lub bloku o masie od 3,5 kg do 5 kg. Jedyną przyprawą, która może być dodawana w procesie produkcji sera „Holsteiner Tilsiter", jest kminek. Nie stosuje się innych przypraw. Produkcja tego niemieckiego specjału zlokalizowana jest w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn w Niemczech. Jest to historycznie udokumentowany obszar produkcji od pierwszej połowy XX w. (ok. 1920 r.).
Wykorzystywane do produkcji sera mleko nie musi pochodzić z wspomnianego obszaru geograficznego. Natomiast wszystkie etapy produkcji sera, począwszy od odbioru surowców i włącznie z trwającym co najmniej pięć tygodni okresem przechowywania i dojrzewania, muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym. Specjalne, naturalne kultury bakterii stosowane w dojrzewalniach, występujące tylko w tym regionie i nadają serowi „Holsteiner Tilsiter" niepowtarzalną pikantną nutę smakową, która wyraźnie odróżnia go od serów tylżyckich z innych obszarów geograficznych.



POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę