FAMMU/FAPA podała, że w dniu 6 grudnia 2013 r. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie Komisji (UE) nr 1266/2013 z dnia 5 grudnia br. wpisujące do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG) nazwę „Holsteiner Tilsiter".
Jest to produkowany tradycyjnie ser półtwardy z mleka krowiego o zawartości tłuszczu w suchej masie wynoszącej od 30 % do 60 %. Ser występuje w trzech rodzajach o różnej zawartości tłuszczu: od 30 % tłuszczu w suchej masie, od 45 % tłuszczu w suchej masie i od 60 % tłuszczu w suchej masie. „Holsteiner Tilsiter" podczas dojrzewania jest stale pokrywany bakteriami czerwieni serowej. „Holsteiner Tilsiter" może być produkowany zarówno z mleka surowego, jak i pasteryzowanego.
Oprócz klasycznej postaci koła ser ten jest również coraz częściej produkowany w postaci bochenka. Ma on cienką, żółtawobrązowawą naturalną skórkę, która podczas trwającego co najmniej pięć tygodni dojrzewania jest poddawana obróbce mieszaniną bakterii czerwieni serowej, serwatki i mleka odtłuszczonego lub solanki. Powstały jasnożółty ser jest półtwardy, sprężysty i bardzo elastyczny.
Dzięki specjalnemu sposobowi przygotowywania „Holsteiner Tilsiter" posiada typowe dla sera tylżyckiego szpary i szczeliny. Zależnie od okresu przechowywania ma smak od łagodnego, lekko korzennego po mocno pikantny. Ser jest produkowany w kształcie bochenka lub bloku o masie od 3,5 kg do 5 kg. Jedyną przyprawą, która może być dodawana w procesie produkcji sera „Holsteiner Tilsiter", jest kminek. Nie stosuje się innych przypraw. Produkcja tego niemieckiego specjału zlokalizowana jest w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn w Niemczech. Jest to historycznie udokumentowany obszar produkcji od pierwszej połowy XX w. (ok. 1920 r.).
Wykorzystywane do produkcji sera mleko nie musi pochodzić z wspomnianego obszaru geograficznego. Natomiast wszystkie etapy produkcji sera, począwszy od odbioru surowców i włącznie z trwającym co najmniej pięć tygodni okresem przechowywania i dojrzewania, muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym. Specjalne, naturalne kultury bakterii stosowane w dojrzewalniach, występujące tylko w tym regionie i nadają serowi „Holsteiner Tilsiter" niepowtarzalną pikantną nutę smakową, która wyraźnie odróżnia go od serów tylżyckich z innych obszarów geograficznych.