Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Trudny czas dla hodowców

2 stycznia 2007

Ceny zbóż są rekordowo wysokie, a wszystko wskazuje, że to nie koniec podwyżek. Wieprzowina, przeciwnie, jest coraz tańsza. Hodowcy narzekają, że jej produkcja, przy niskich stawkach w skupie i drogich paszach, jest już nieopłacalna

Rok 2006 był dla gospodarstw hodowlanych zdecydowanie trudny. Na cykliczną "świńską górkę" (według GUS pogłowie trzody w połowie roku wyniosło 18,9 mln sztuk i było o 4,2 proc. wyższe niż rok wcześniej) nałożyły się problemy z eksportem (Rosja, Ukraina) oraz niedoborem zbóż i pasz.

Jak podał Instytut Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, produkcja wieprzowiny będzie w 2006 roku o 9 proc. wyższa niż w 2005 r. Od kilku miesięcy jej podaż znacznie przewyższa popyt. Mimo że - jak wynika z danych przemysłu mięsnego - spożycie mięsa w przeliczeniu na jedną osobę wzrosło z 71 kg w 2005 r. do 75 kg w 2006.

Ceny surowców wieprzowych w końcu 2006 roku były niższe od obowiązujących w jego pierwszych miesiącach. Jeszcze większe są różnice w porównaniu z cenami z przełomu 2004/2005. Teraz za półtusze kl. R trudno uzyskać więcej niż 4,0 - 4,2 zł za kg, w grudniu 2004 r. kosztowały ponad 6 zł.

Powody do niezadowolenia mają też producenci drobiu. Obawa przed ptasią grypą od początku roku hamowała sprzedaż. Później, choć zagrożenie chorobą minęło, ceny tylko na krótko wróciły do poziomu z 2005 r. Drób jest nadal tani, a pasze, w tym kukurydza, drogie.

Na rynku zbóż tendencje są odwrotne. Ceny ziarna osiągnęły bardzo wysoki poziom. Plonom najpierw zaszkodziła katastrofalna susza, a potem nadmierne opady. Zebrano, jak wynika z najnowszych danych GUS, 21,6 mln t, czyli o jedną piątą mniej niż przed rokiem. W rezultacie ceny pszenicy i kukurydzy wzrosły o 50 proc., a żyta aż o 70 proc. Słaba jest też jakość znacznej części ziarna. Pszenica jest z porostem, a kukurydza porażona grzybem.

Na krótki okres wzrost cen zatrzymały dostawy na rynek zboża ze skupu interwencyjnego. Było go jednak, jak się okazuje, zdecydowanie za mało. Z rezerw interwencyjnych trafiło jesienią do młynów blisko 300 tys. t ziarna (głównie pszenicy, a także jęczmienia). W magazynach UE w różnych krajach jest jeszcze ziarno, które prawdopodobnie skierowane zostanie w tym sezonie do sprzedaży. W sytuacji, gdy brakuje zbóż, Komisja Europejska nie wydaje zgody na jego wywóz poza teren Unii.

Drogie są w tym sezonie warzywa, zwłaszcza marchew, pietruszka, buraki czy cebula. To rezultat mniejszej podaży. Jak podał GUS, zebrano o 8 proc. warzyw mniej. Niewiele jest zwłaszcza cebuli, która nie obrodziła w całej Europie. Dlatego jest ona dwa razy droższa niż przed rokiem. Niskie ceny obowiązują tylko na warzywa kapustne.

Porównywalne do zeszłorocznych są ceny jabłek. W 2006 r. zebrano 2,3 mln t tych owoców, a więc o 11 proc. więcej niż w 2005 r. Ale choć podaż jest wyższa i nie ma eksportu do Rosji, która była w poprzednich latach największym odbiorcą polskich jabłek, to ceny nie spadają. Sadownicy sprzedają owoce do krajów UE, wzrosło także zapotrzebowanie odbiorców z Ukrainy, gdzie na skutek nieurodzaju jabłka są o 20 - 30 proc. wyższe niż w 2005 roku.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę