Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Trudna droga rzepaku do baku

9 września 2005

Rafineria Trzebinia sprzedaje na stacjach biopaliwo wbrew polskiemu prawu, ale zgodnie z normami unijnymi. Brakuje odważnych, którzy poszliby w jej ślady.

Nie ma u nas norm jakości paliw z ponad l0-procentową domieszką komponentów roślinnych. Mimo ponagleń Komisji Europejskiej Polska nie wydała także rozporządzenia dotyczącego jakości estrów produkowanych z rzepaku. Brak tych regulacji ogranicza rozwój rynku biopaliw.

- Już 14 firm chce rozpocząć produkcję estrów z rzepaku, ale tylko kilka ma zaawansowane projekty inwestycyjne - ocenia Tadeusz Zakrzewski, prezes krajowej Izby Biopaliw.
Rozporządzenie dotyczące estrów metylowych jest gotowe i czeka na akceptację Komisji Europejskiej, ma to się stać do końca września. Określenie norm dla oleju napędowego zawierającego 10 - 30 proc. estrów metylowych nastąpi dopiero w lutym. Mimo to Rafineria Trzebinia od kilku miesięcy sprzedaje biopaliwo zawierające w 20 proc. biokomponenty.

- To, co robi Rafineria Trzebinia, nie jest zgodne z polskim prawem, ponieważ nie ma norm jakościowych dla paliw z domieszką bio-komponentów od 10 do 30 proc. - twierdzi Zbigniew Kamieński, zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego w ministerstwie gospodarki.

Po tańsze o kilkanaście groszy biopaliwo ustawiają się w Trzebini kolejki. Rafineria twierdzi, że działa zgodnie z prawem. - Rząd powinien wdrożyć unijne przepisy do końca ubiegłego roku. Nie zrobił tego, więc obowiązuje nas prawo unijne. Poza tym, nasze paliwo spełnia wszystkie obowiązujące obecnie normy - zapewnia Grzegorz Ślak, prezes Rafinerii Trzebinia.

Rafineria produkuje rocznie ok. 100 tys. ton estrów metylowych z rzepaku. Na razie jest jedynym polskim producentem biopaliwa z rze-
paku, a zapotrzebowanie na ten rodzaj paliwa gwałtownie wzrosło. Głównym kłopotem firm szykujących się do produkcji estrów jest brak zapewnionego finansowania. Przedsiębiorcy inwestujący w biopaliwa ciekłe nie dostają dotacji z unijnych funduszy strukturalnych. Będzie to możliwe prawdopodobnie dopiero od 2007 r.

Na początku roku zbankrutowały Wielkopolskie Biopaliwa, które od kilku lat przymierzały się do uruchomienia produkcji estrów z rzepaku. - Niewprowadzenie na czas ustawy o biopaliwach i postawa banków stały się przyczyną bankructwa - mówi Paweł Stefański z Agro Product, spółki dzierżawiącej majątek Wielkopolskich Biopaliw.
Plany produkcji estrów z rzepaku mają nadal Doschem, Petroestry oraz JK Energy & Logistics. Inwestować chcą też przedsiębiorstwa spożywcze. Elstar Oils założył firmę Biopaliwa, która ma zainwestować 35 min zł w nową fabrykę w Malborku. Planuje produkcję 50 tys. ton estrów rocznie. Mosso z Puchał ma pięć razy mniejszy projekt. - Przygotowujemy się do produkcji estrów z rzepaku, w przyszłym roku mogłoby to być 10 tys. ton. Mamy już pierwszą ofertę odbiorców z Austrii - mówi Tadeusz Kwa-śniewski, prezes Mosso.

Krajowe przetwórnie rzepaku szybko zwiększają produkcję. Lor-gan, spółka z Grupy Kapitałowej Na-grol, zwiększyła roczny przerób z 9 do 25 tysięcy ton. Połowę sprzedaje dla przemysłu spożywczego, a 35 proc. do zakładów petrochemicznych. Polski olej rzepakowy zaczyna prynąć do Niemiec. W ubiegłym roku eksport wyniósł 16,7 tys. ton, rok wcześniej były to śladowe ilości.

Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, w 2005 r. 2 proc. energii zużywanej w transporcie powinno pochodzić z biopaliw, a do 2010 r. aż 5,75 proc. W Polsce wskaźnik ten wyniósł 0,3 proc, w tym roku ma to być 0,5 proc, czterokrotnie mniej od unijnych zaleceń.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę