aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Tiofanat metylowy - szeroki wachlarz możliwości

5 stycznia 2016
Tiofanat metylowy zaliczany jest do grupy benzimidazoli. Substancja ta została opracowana i wprowadzona do obrotu przez japońską firmę Nippon Soda na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Pierwsze doniesienia naukowe dotyczące tiofanatu pochodzą z VII Międzynarodowego Kongresu Ochrony Roślin, który odbył się w Paryżu w 1970 roku.
Początkowo tiofanat metylowy był zarejestrowany tylko w sadownictwie. W następnej kolejności rozszerzono jego zakres stosowania o zwalczanie chorób w uprawach warzywniczych, truskawkach oraz roślinach ozdobnych. Kolejnym etapem rozwoju produktów opartych o tiofanat metylowy była ich rejestracja w uprawach roślin rolniczych. W końcowym rezultacie, dzięki szerokiemu zakresowi oddziaływania oraz wielu korzystnym cechom, tiofanat metylowy znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu znanych nam uprawach rolniczych i sadowniczych. Na świecie jest on również stosowany w wielu  uprawach ogrodniczych, jak np. bakłażan, dynia, fasola, groch, marchew, truskawka, pomidory oraz w tak egzotycznych dla nas gatunkach jak ryż, soja, bawełna, grejpfrut, owoce cytrusowe, kawa, herbata, avocado, oliwki czy banany.
Warto podkreślić, iż tiofanat metylowy został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Europejską i włączony do Aneksu I Dyrektywy 91/414 WE z dniem 1 marca 2006 r. W wyniku rewizji w Aneksie pozostało tylko 25% spośród substancji czynnych funkcjonujących na rynku przed oceną.
Skuteczność tiofanatu metylowego jest na tyle wysoka, że przez prawie cztery dekady doskonale konkuruje z innymi produktami, w niczym nie ustępując substancjom czynnym zawartym w nowoczesnych fungicydach. Fakt ten znajduje potwierdzenie w wynikach badań oraz w praktyce rolniczej. Jedne z ostatnich badań biologicznej skuteczności tiofanatu metylowego, zostały wykonane ze względu na obowiązek formalny wznowienia rejestracji jednego z preparatów dostępnych na rynku zawierającego w swoim składzie tę substancję. Wznowienie rejestracji zostało zakończone w maju 2012 roku, a o wysokiej skuteczności tego środka może świadczyć szeroki zakres rejestracji w różnych uprawach przeciwko wielu patogenom – w tym do zwalczania fuzarioz, mączniaka, rdzy w zbożach, czerni krzyżowych, suchej zgnilizny, szarej pleśni w rzepaku, do zwalczania chwościka i brunatnej plamistości liści w buraku cukrowym i wielu innym patogenom występujących w uprawach rolniczych i sadowniczych. Wszystkie te badania były wykonywane według ujednoliconej i uznanej na terenie całej Unii Europejskiej metodyki /tzw. metodyki EPPO/, dzięki czemu są one porównywalne i mogą być np. wykorzystywane w procesie rejestracyjnym w innych krajach UE. Doświadczenia w zakresie skuteczności działania tiofanatu prowadzone były w różnych jednostkach naukowych, które posiadają certyfikat Dobrej Praktyki Eksperymentalnej i tym samym wyniki tam uzyskane mogą być użyte w procesie rejestracji.
Tiofanat metylowy zawarty np. w preparacie Topsin 500 SC, ważną pozycję w ochronie roślin zawdzięcza szeregowi zalet, do których należy zaliczyć: długi okres działania zapobiegawczego – chroni rośliny przed infekcjami występującymi już po wykonaniu zabiegu; silne działanie lecznicze – skutecznie eliminuje sprawców chorób, które już zainfekowały roślinę; skuteczność, także w niższych temperaturach; odporność na zmywanie przez deszcz – jako środek systemiczny, w przeciwieństwie do preparatów kontaktowych, po wniknięciu do rośliny nie ulega zmywaniu; możliwość stosowania do ochrony w różnych stadiach rozwojowych roślin, bezpieczeństwo dla pszczół i innych owadów pożytecznych.
Liczne badania prowadzone przez niezależne ośrodki naukowe potwierdzają skuteczność preparatu Topsin M. Jego stosowanie pozwala uzyskać efektywność na poziomie 80-90%,  co w porównaniu z innymi rozwiązaniami fungicydowymi stanowi wynik bardzo dobry.
Wyniki badań przeprowadzonych w IOR-PIB w Poznaniu wskazują również na przydatność tiofanatu metylowego do tzw. zabiegów czyszczących mających na celu zwalczanie kompleksu chorób złego zimowania. Kompleks ten obejmuje w zbożach: pleśń śniegową, pałecznicę zbóż i traw, fuzariozę podstawy źdźbła, fuzariozy liści, łamliwość podstawy źdźbła, a w rzepaku: szarą pleśń i pałecznicę. W ostatnich latach problem chorób złego zimowania staje się coraz bardziej powszechny, w związku z czym producenci zbóż coraz częściej, zaraz po zimie, wykonują zabiegi czyszczące. Przeprowadzenie wczesną wiosną zabiegu zwalczania chorób grzybowych jest ważnym elementem agrotechniki i znacząco wpływa na kształtowanie się przyszłego plonu zbóż i rzepaku. Jest to zabieg przygotowujący do dalszej ochrony.
Z wyników badań oraz obserwacji wynika, iż tiofanat metylowy jest bardzo często wykorzystywany do tworzenia mieszanin zbiornikowych. Najczęściej jest on stosowany z preparatami zawierającymi substancje aktywne z grupy triazoli /tetrakonazol, epoksykonazol, tebukonazol, propikonazol/, strobiluryn /azoksystrobina/, imidazoli /prochloraz/.
Na rynku pojawiają się preparaty oparte na nowych, coraz bardziej skutecznych substancjach aktywnych. Należy jednak zwrócić uwagę, że postęp w dziedzinie ochrony roślin można osiągnąć także poprzez nowe zastosowanie znanych wcześniej substancji aktywnych, wykorzystywanych dotychczas w preparatach dedykowanych wysoce specjalistycznym i bardzo wymagającym uprawom /głównie sadowniczym i warzywniczym/, a obecnie zastosowanych w środkach ochrony upraw rolnych. Warto zatem pamiętać o substancjach aktywnych, które istnieją na naszym rynku od wielu lat, a jednak, jak się okazuje nadal pozostają niezawodne i świetnie sprawdzają się w nowych obszarach zastosowań. Do takich substancji zaliczyć można z całą pewnością tiofanat metylowy.

POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę