Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Temat tygodnia

5 stycznia 2016

Produkty regionalne i tradycyjne jako szansa na pozyskiwanie nowych źródeł dochodu, a także element podkreślający atrakcyjność regionu i współtworzący jego kulturę.
Na unijną listę produktów regionalnych i tradycyjnych wpisano już 23 wyroby z Polski. To bardzo mało, bo np. Francja ma ich kilkaset, ale Francja jest w UE od kilkudziesięciu lat. A procedury, które trzeba przejść by udowodnić, że produkt na to zasługuje są skomplikowane i trwają długo. Początek był trudny, ale teraz rejestracje sypią się jak z rękawa. I ważne, aby było ich jak najwięcej, bo produkty uznane przez Komisję Europejską są chronione. A to oznacza, że osobom nie uprawnionym nie wolno produkować takich wyrobów pod nazwą, pod którą są zarejestrowane. Z drugiej strony wysokiej rangi ochrona Brukseli i uzyskanie certyfikatów, które stwierdzają, że dany produkt jest wytwarzany zgodnie z recepturą i ustaloną technologią jest świetną promocją dla wyrobu i regionu, z którego pochodzi. Prawo do promocji daje również wpis na listę krajową. Ale ten nie uprawnia do ochrony. Umożliwia jednak odstępstwa od wymaganych standardów, sanitarnych choć żywność musi spełniać wymogi jakościowe i ma być bezpieczna dla konsumenta. Wszystko to ułatwia pielęgnowanie tradycji kulinarnych.

Jak wykorzystujemy tę szansę, czy samorządy terytorialne włączają się w promocję tych produktów czy pomagają wytwórcom, których sukces przyczynia się przecież do sukcesu całego regionu? W wielu krajach produkty regionalne i tradycyjne są częścią oferty turystycznej i skutecznie wspomagają rozwój lokalnego przetwórstwa i gastronomii. Także w Polsce niektórzy już się przekonali, że to wielka okazja. Bo od kilku lat rośnie popyt na taką żywność, która produkowana zgodnie z przepisami ma bardzo wysoka jakość. I może być atrakcją w gospodarstwie agroturystycznym czy restauracji. O różnych aspektach związanych z produktami regionalnymi porozmawiają:

1. Bernadetta Puzdrowska z Kaszub, która prowadzi kuchnię regionalną dla turystów

2. Zbigniew Szymański – pszczelarz z Kurpi,  producent miodów, które w tym roku zostały wpisane na unijna listę produktów regionalnych

3. Henryk Wujec – Krajowa Izba Produktu Regionalnego i Tradycyjnego

4. Grzegorz Rusak – znawca kuchni tradycyjnej

5. Dariusz Goszczyński – Ministerstwo Rolnictwa
Na zakończenie programu poinformujemy o kolejnej edycji konkursu „Wójt Roku”

emisja 2.01.2011, godz.8.00  
 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę