Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Tanieje pszenica i trzoda chlewna

30 października 2007
W trzecim tygodniu października ceny pszenicy konsumpcyjnej ponownie zmalały, podrożało za to żyto. Utrzymuje się spadkowa tendencja cen skupu trzody chlewnej - podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).
Według danych resortu, w trzecim tygodniu października br. cena pszenicy konsumpcyjnej ponownie zmalała, choć w niewielkim stopniu (o 0,2 proc.) i wyniosła średnio w kraju 844 zł/t. Cena tego ziarna była niższa niż przed miesiącem o 0,5 proc., ale wyższa niż przed rokiem o prawie 50 proc.

W analizowanym tygodniu żyto konsumpcyjne podrożało o 3 proc. do 762 zł/t. W porównaniu do cen sprzed miesiąca ziarno to było droższe o ok. 5 proc., a w ciągu roku jego cena wzrosła o ok. 47 proc.

Po trzech tygodniach spadku wzrosły również ceny skupu jęczmienia paszowego. W dniach 15-21.10.br. średnio w skupie dostawcy otrzymywali za to ziarno 737 zł/t, tj. o 4,4 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Cena jęczmienia była o 3,5 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o ok. 72 proc. wyższa niż przed rokiem.

Na rynku krajowym utrzymuje się spadkowa tendencja cen kukurydzy. W analizowanym okresie za tonę kukurydzy w skupie uzyskiwano średnio 785 zł, tj. o 0,7 proc. mniej niż przed tygodniem. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca cena kukurydzy była znacząco (o ok. 11 proc.) niższa, ale w porównaniu do cen sprzed roku o ponad 50 proc. wyższa.

Resort rolnictwa podaje, że utrzymuje się spadkowa tendencja cen skupu trzody chlewnej. W dniach 15-21.10.07 r. za żywiec wieprzowy płacono średnio 3,57 zł/kg, tj. o 4,6 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, o blisko 15 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o ok. 4 proc. mniej niż przed rokiem.

W trzecim tygodniu października o 1,5 proc., tj. do 4,04 zł/kg obniżyła się cena skupu bydła. Była ona o 3 proc. niższa niż przed miesiącem i o 4 proc. niższa niż przed rokiem.

W analizowanym okresie ceny kurcząt brojlerów ukształtowały się na poziomie 3,15 zł/kg, tj. o 1,1 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu i o ok. 2 proc. niższym niż przed miesiącem. W porównaniu do tego samego okresu ub.r. były one jednak o prawie 29 proc. wyższe.

Rosną natomiast ceny skupu indyków. W dniach 15-21.10. br. płacono za nie 4,93 zł/kg, tj. o 0,8 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, o ok. 3 proc. więcej niż przed miesiącem i o prawie 20 proc. więcej niż rok wcześniej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę