Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Tanieje pszenica

8 sierpnia 2013
Bank Gospodarki Żywnościowej podaje, że od kilku tygodni w Polsce ceny pszenicy spadają bardzo szybko. Jest to częściowo spowodowane wcześniejszym wysokim ich poziomem
Według oficjalnych danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cena zakupu pszenicy przez młyny wraz z kosztami transportu w czwartym tygodniu lipca (22-28.07) wyniosła 792 zł/t. W kolejnym tygodniu cena prawdopodobnie po raz kolejny bardzo znacząco spadła. Firma Sparks Polska w połowie minionego tygodnia (31.07) podawała przeciętną cenę skupu pszenicy konsumpcyjnej w zależności od regionu kraju i jakości na poziomie 630-730 zł/t. Spadek cen do tego poziomu, a nawet poniżej niego, potwierdzają również doniesienia prasowe.
Szacujemy, że oficjalne notowania MRiRW za ostatni tydzień lipca (29.07-4.08) okażą się bliższe górnej granicy notowań Sparks Polska lub nawet powyżej niej (zawierają w sobie również niewielką część dostaw zakontraktowanych wcześniej) i wyniosą około 710-750 zł/t. Taki poziom cen nadal będzie oznaczał bardzo głęboki spadek w stosunku do sytuacji sprzed zaledwie miesiąca. MRiRW podawało przeciętną cenę zakupu w ostatnim tygodniu czerwca (24-30.06) na poziomie 914 zł/t.
Obserwowana w ostatnich pięciu tygodniach obniżka cen o prawie dwieście złotych za tonę, jest najszybsza od lipca 2011 r. Wcześniej tak szybko ceny spadały w 2008 r.
Warto jednak podkreślić, że poziom ponad 900 zł/t notowany jeszcze pod koniec czerwca był bardzo wysoki. Od końca stycznia br., kiedy ceny pszenicy osiągnęły rekordowy poziom, do końca czerwca cena obniżyła się o 13 proc. W tym samym czasie notowania kontraktu najbliższego na giełdzie Matif spadły o 20 proc. Natomiast cena światowa wyrażona przez indeks Międzynarodowej Rady Zbożowej od swojego szczytu zanotowanego w listopadzie 2012 r. do końca czerwca spadła o 19 proc.
Ceny w Polsce stosunkowo długo utrzymywały się na wysokim poziomie ze względu na ograniczone zbiory w sezonie 2012/13, prawdopodobnie niskie zapasy i osłabienie się złotego, które pod koniec sezonu ożywiło na nowo oczekiwania na zwiększenie eksportu ziarna. Teraz następuje wyraźna korekta cen, do nowego poziomu równowagi.
Jednak naszym zdaniem, w świetle dostępnych na dzień dzisiejszy (5.08) informacji, oferowana cena za pszenicę konsumpcyjną na poziomie około 600 zł/t jest nieuzasadniona fundamentalną sytuacją na europejskim i światowym rynku. Sytuacja jest bardzo nerwowa a zmiany poziomu cen szybkie, więc przewidywanie czegokolwiek jest obarczone dużym ryzykiem błędu. Jeśli dziś mielibyśmy pokusić się o krótkoterminową prognozę cen pszenicy konsumpcyjnej, obstawialibyśmy ich spadek jeszcze przez 1-3 tygodnie, do poziomu około 670-720 zł/t (oficjalne notowania MRiRW), a następnie stopniowy, raczej powolny, ich wzrost.



POWIĄZANE

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę