europejskie forum rolników 2025

Tanieje pszenica

8 sierpnia 2013
Bank Gospodarki Żywnościowej podaje, że od kilku tygodni w Polsce ceny pszenicy spadają bardzo szybko. Jest to częściowo spowodowane wcześniejszym wysokim ich poziomem
Według oficjalnych danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cena zakupu pszenicy przez młyny wraz z kosztami transportu w czwartym tygodniu lipca (22-28.07) wyniosła 792 zł/t. W kolejnym tygodniu cena prawdopodobnie po raz kolejny bardzo znacząco spadła. Firma Sparks Polska w połowie minionego tygodnia (31.07) podawała przeciętną cenę skupu pszenicy konsumpcyjnej w zależności od regionu kraju i jakości na poziomie 630-730 zł/t. Spadek cen do tego poziomu, a nawet poniżej niego, potwierdzają również doniesienia prasowe.
Szacujemy, że oficjalne notowania MRiRW za ostatni tydzień lipca (29.07-4.08) okażą się bliższe górnej granicy notowań Sparks Polska lub nawet powyżej niej (zawierają w sobie również niewielką część dostaw zakontraktowanych wcześniej) i wyniosą około 710-750 zł/t. Taki poziom cen nadal będzie oznaczał bardzo głęboki spadek w stosunku do sytuacji sprzed zaledwie miesiąca. MRiRW podawało przeciętną cenę zakupu w ostatnim tygodniu czerwca (24-30.06) na poziomie 914 zł/t.
Obserwowana w ostatnich pięciu tygodniach obniżka cen o prawie dwieście złotych za tonę, jest najszybsza od lipca 2011 r. Wcześniej tak szybko ceny spadały w 2008 r.
Warto jednak podkreślić, że poziom ponad 900 zł/t notowany jeszcze pod koniec czerwca był bardzo wysoki. Od końca stycznia br., kiedy ceny pszenicy osiągnęły rekordowy poziom, do końca czerwca cena obniżyła się o 13 proc. W tym samym czasie notowania kontraktu najbliższego na giełdzie Matif spadły o 20 proc. Natomiast cena światowa wyrażona przez indeks Międzynarodowej Rady Zbożowej od swojego szczytu zanotowanego w listopadzie 2012 r. do końca czerwca spadła o 19 proc.
Ceny w Polsce stosunkowo długo utrzymywały się na wysokim poziomie ze względu na ograniczone zbiory w sezonie 2012/13, prawdopodobnie niskie zapasy i osłabienie się złotego, które pod koniec sezonu ożywiło na nowo oczekiwania na zwiększenie eksportu ziarna. Teraz następuje wyraźna korekta cen, do nowego poziomu równowagi.
Jednak naszym zdaniem, w świetle dostępnych na dzień dzisiejszy (5.08) informacji, oferowana cena za pszenicę konsumpcyjną na poziomie około 600 zł/t jest nieuzasadniona fundamentalną sytuacją na europejskim i światowym rynku. Sytuacja jest bardzo nerwowa a zmiany poziomu cen szybkie, więc przewidywanie czegokolwiek jest obarczone dużym ryzykiem błędu. Jeśli dziś mielibyśmy pokusić się o krótkoterminową prognozę cen pszenicy konsumpcyjnej, obstawialibyśmy ich spadek jeszcze przez 1-3 tygodnie, do poziomu około 670-720 zł/t (oficjalne notowania MRiRW), a następnie stopniowy, raczej powolny, ich wzrost.



POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę