Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Tania kukurydza - polska!

16 listopada 2011
Bank Gospodarki Żywnościowej w cotygodniowym biuletynie podaje, że eksperci Sparksa oceniają, iż do dnia 9 listopada br. kukurydzę zebrano w kraju z ok. 80 proc. powierzchni upraw, która według szacunków prezentowanych przez Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) wynosi w bieżącym sezonie 337 tys. ha (wzrost o 38 tys. ha wobec sezonu 2010/2011).
Opublikowane w październiku prognozy IERiGŻ wskazywały na wzrost produkcji kukurydzy do 2 128 tys. t, przy średnich plonach 6,3 t/ha, czyli o blisko 10 proc. wyższych niż w 2010 roku. Przy czym, z informacji zebranych przez Sparks wynika, iż w gospodarstwach towarowych wydajność jest znacznie wyższa i waha się w granicach 8-13 t/ha.

Mimo prognozowanego spadku pogłowia trzody chlewnej oczekuje się, iż popyt na ziarno kukurydzy w kraju spadnie jedynie nieznacznie w związku z utrzymującym się zapotrzebowaniem zgłaszanym na to zboże ze strony producentów drobiu. Eksperci IERiGŻ prognozują, iż obniży się on o zaledwie 4 proc. i wyniesie 2 304 tys. ton.

Analizując sytuację na krajowym rynku kukurydzy warto zwrócić również uwagę, iż z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, iż średnia cena kukurydzy w Polsce wyrażona w euro pod koniec ubiegłego miesiąca należała do jednych z najniższych w Unii Europejskiej. W tygodniu 24-30 października 2011 r. przeciętna cena tego zboża we Wspólnocie wynosiła 175 EUR/t (767 PLN/t), podczas gdy w Polsce średnia cena płacona przez zakłady przetwórcze (bez VAT) oscylowała wg Ministerstwa na poziomie 603 PLN/t, czyli 138 EUR/t. Najwyższe ceny ziarna kukurydzy w tym czasie notowano w Portugali i Hiszpanii (207-208 EUR/t), a na południu Europy wahały się one od 156 do 168 EUR/t (dane za Komisją Europejską). Jeżeli nawet przyjąć ceny podawane przez Sparksa, czyli na poziomie 700-750 PLN/t w ostatnim tygodniu paźdzernika, to pozostają one nadal poniżej średniej w Unii.

Niskie ceny ziarna kukurydzy w Polsce wynikają z dużej podaży tego zboża na rynku wewnętrznym. Oczekuje się, iż ceny kukurydzy w dalszej części sezonu wzrosną i będą, co najmniej na poziomie pszenicy paszowej, jeżeli nie wyższym.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę