Dziś tj. 26 listopada 2013 plac przy dworcu Śródmieście, Warszawa (naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki) CIWF Polska (Compassion in World Farming) organizuje happening promujący nową kampanię „Szanuj mnie” połączony z oficjalnym rozpoczęciem działalności i otwarciem biura CIWF Polska.
Kampania „Szanuj mnie” dotyczy dobrostanu świń i ma na celu nakłonienie władz polskich i europejskich do przestrzegania obowiązującego prawa. Niestety, jak dowodzą tego materiały z naszych śledztw, przepisy ustanawiające normy ochrony świń są powszechnie łamane, co przyczynia rokrocznie się do cierpienia milionów zwierząt.
Jej celem jest nakłonienie polskiego rządu do przestrzegania obowiązującego prawa w zakresie dobrostanu świń.
- Zaprezentujemy wyniki paneuropejskiego śledztwa w tej sprawie. Naszą petycję na rzecz poprawy warunków hodowli świń podpisało już ponad 3 700 Polaków. Spotkamy sie przy wykonanej na okoliczność tej kampanii ogromnej przenośnej makiecie świni w klatce obrazującej brak przestrzeni dla zwierząt w hodowli przemysłowej, w namiocie na placu przy dworcu Śródmieście, al. Jerozolimskie 49, naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki. Briefing prasowy i poczęstunek rozpocznie się o godz. 13.00. Nasza ekipa będzie jednak czekać na Państwa w godz. 9.00-17.00, zbierając podpisy pod petycją i pokazując filmy ze śledztwa. CIWF pokazuje, jak pogoń za tanim mięsem przyczynia się do cierpienia zwierząt i wypaczenia ich naturalnych warunków życia. Swoimi działaniami CIWF wpływa na firmy sektora spożywczego i sieci handlowe, aby promowały produkty z hodowli o podwyższonym dobrostanie. Dzięki naszemu programowi nagród dla firm, ponad 337 mln zwierząt odniosło bezpośrednie korzyści i trzymanych jest w lepszych warunkach. Jesteśmy dumni z tego, co osiągnęliśmy do tej pory. Nasze śledztwa, lobbing i akcje społeczne przyczyniły sie do zmiany nastawienia i rozpoznawania zwierząt jako istot zdolnych do odczuwania bólu i cierpienia. Wywalczyliśmy większe klatki dla kur niosek oraz nagłośniliśmy sprawy związane z długodystansowym transportem zwierząt. Teraz walczymy w całej Europie o polepszenie warunków chowu świń i stosowanie wobec nich przyjętych zapisów prawa unijnego – mówi Joanna Stiller, specjalistka ds. nowych mediów CIWF Polska.
Compassion in World Farming zostało założone w 1967 roku przez brytyjskiego farmera, który przewidział kierunek rozwoju w hodowli zwierząt kosztem ich zdrowia i dobrostanu. Misja CIWF jest walka z przemysłowym chowem zwierząt. Jesteśmy za rolnictwem, w którym zwierzęta sa utrzymywane na zasadzie wolnego chowu. Działamy przez nasze oddziały w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Włoszech, USA i w Polsce.