Przez kilka miesięcy wpłynęło prawie tyle samo wniosków co przez ostatnie dwa lata. Po wsparcie na pozarolniczą działalność gospodarczą do tej pory zgłosiło się blisko 6 i pół tysiąca rolników. Pytanie tylko czy wszyscy mają szansę na dotacje?
Z dodatkową działalnością gospodarczą bywa różnie. Niektórzy mają za małe gospodarstwa żeby się z nich utrzymać, dla innych jest to potrzeba chwili.
Ryszard Olkowski, Pienice „W momencie kiedy postawiliśmy oborę na rusztach i zrobiła się nadwyżka słomy. W tym samym momencie zaczęliśmy uprawiać rośliny energetyczne i pomysł pojawił się, że jakoś to trzeba będzie ściskać i zagęszczać tą masę i sprzedawać ją dalej”.
Dlatego pan Ryszard niemal jednocześnie ubiegał się o dotacje na modernizację gospodarstwa oraz na dodatkową działalność gospodarczą. Maszyna do przetwarzania słomy sprawdza się i przynosi dodatkowe dochody.
Ryszard Olkowski, Pienice „Zbyt jest można powiedzieć bezproblemowy do tej poty nie mieliśmy żadnego problemu ze zbytem bo część jest sprzedawana indywidualnym osobom, a największą część elektrownia Ostrołęka zabiera”.
Zupełnie inny pomysł na wykorzystanie 100 tysięcy złotych dotacji mają państwo Siemek. Nowe maszyny będą pracować nie tylko w ich gospodarstwie, ale także wykonywać usługi.
Jagoda Siemek Budzyno, Lipniki „My gospodarki dużej nie mamy tylko 26 hektarów swojego także może troszeczkę czasu mąż będzie miał żeby dorobić do tej gospodarki naszej”.
Wnioski o wsparcie na Różnicowanie można składać jeszcze w 8 województwach Polski południowo wschodniej.
Edyta Wieczorkiewicz „Najwięcej wolnych środków jest w województwie podkarpackim gdzie koperta jest wykorzystana w zaledwie 19% przypadającego na to województwo limitu”.
Problem w tym, że nie wszyscy mają szansę na dofinansowanie, w niektórych regionach limit został znacznie przekroczony. Tak jest na przykład w Wielkopolsce. Ale zdaniem urzędników za wcześnie mówić o tym ile wniosków zostanie odrzuconych.
Edyta Wieczorkiewicz „Zakładamy, że zgodnie z harmonogramem wynikającym z rozporządzeń będziemy w stanie obsłużyć to działanie w ciągu 4 miesięcy od złożenia wniosku”.
Niewielkim zainteresowaniem cieszy się wsparcie na uruchomienie działalności gospodarczej na terenach dotkniętych przez powódź. Przypominamy, że poziom dofinansowania w tym wypadku wynosi nie 50 a 80%.
9544839
1