Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szansa na wznowienie eksportu naszej żywności do Rosji

5 kwietnia 2006

Przed 15 kwietnia mają kolejny raz spotkać się polskie i rosyjskie służby weterynaryjne. Będą rozmawiać o możliwościach otwarcia granicy dla naszego mięsa.

Dotychczasowe negocjacje nie doprowadziły do zniesienia zakazu importu do Rosji polskiego mięsa oraz artykułów rolno-spożywczych. Polskie firmy nie eksportują swoich produktów na rynek rosyjski od połowy listopada 2005 r. Rosjanie wprowadzili embargo, ponieważ doszło do sfałszowania świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych wymaganych podczas eksportu żywności.

W trakcie poprzednich spotkań zaproponowaliśmy stronie rosyjskiej dodatkowe sposoby zabezpieczenia transportów przed nieprawidłowościami, m.in. lepszą współpracę służb weterynaryjnych i celnych. Krzysztof Jażdżewski, główny lekarz weterynarii, przyznał w rozmowie z "Rz", że Rosjanie nadal mają wątpliwości dotyczące handlu z Polską. - Mamy się spotkać po to, aby rozwiać te wątpliwości i przedstawić stronie rosyjskiej nasze dalsze propozycje - powiedział Jażdżewski.

Wciąż nie jest znany termin spotkania z władzami Ukrainy. Wschodni sąsiad zamknął granice przed naszym mięsem 26 marca z powodu dużego przemytu.

Zdaniem Krzysztofa Jażdżewskiego, Ukraińcy nie przedstawili wystarczającego uzasadnienia wstrzymania importu. Nie możemy wyjaśnić sprawy, ponieważ władze Ukrainy nie odpowiadają na propozycje spotkania.

W 2005 r. Polska sprzedała żywność do Rosji za 504,4 mln euro. Wartość eksportu wzrosła o 25 proc. w porównaniu z 2004 r. Gdyby nie embargo, sprzedaż artykułów rolno-spożywczych mogłaby być o co najmniej 120 mln euro większa. O kilkanaście mln euro więcej moglibyśmy zarobić na eksporcie mięsa.

W ubiegłym roku nasze firmy wyeksportowały na Ukrainę mięso i żywiec za ok. 20 mln euro. Sprzedaliśmy ok. 7 tys. ton mięsa wieprzowego i 1,5 tys. ton przetworów. Blisko 5 tys. ton stanowił eksport drobiu. Nadal możemy na Ukrainę sprzedawać żywiec wieprzowy. W 2005 r. Ukraińcy kupili od nas ponad 11 tys. ton żywych zwierząt.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę