Sytuacja na rynku pozostaje stabilna, eksport jest niewielki, tak jak i zapotrzebowanie na pszenicę konsumpcyjną - wynika z analizy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, dokonanej w końcu lutego.
- Od dłuższego już czasu, sytuacja na krajowym rynku zbóż nie ulega zmianie. Do transakcji dochodzi rzadko, często w związku z brakiem porozumienia między sprzedającymi i kupującymi. Ceny żądane przez sprzedających pozostają bowiem wysokie i nie są akceptowane przez kupujących. Notowanie w ostatnich tygodniach wyraźne umocnienie złotego względem euro i dolara wpłynęło na spadek opłacalności eksportu ziarna z kraju i ograniczyło wolumen wywozu zbóż. Obecnie przedmiotem eksportu jest głównie owies, który w porcie skupowany jest w cenach 700-720 PLN/t. W dalszym ciągu realizowany jest stosunkowo niewielki import ziarna, głównie kukurydzy i pszenicy konsumpcyjnej od naszych południowych sąsiadów, głównie z dostawą do młynów i wytwórni pasz zlokalizowanych w południowych regionach kraju - napisano w analizie.
- Zapotrzebowanie na ziarno pszenicy konsumpcyjnej jest ciągle niewielkie. Stąd też ceny tego zboża w dalszym ciągu pozostają stabilne. Młyny w dalszym ciągu nie zgłaszają większego zapotrzebowania na pszenicę i z reguły kupują małe partie zbóż. W zależności od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka), ceny płacone za pszenicę konsumpcyjną w młynach kształtują się w przedziale 840-900 PLN/t" - dodano.