27 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Rybołówstwa. Jest to święto ryb i wszystkich ludzi z nimi związanych Tegoroczne obchody są wyjątkowe - zbiegają się w czasie z zakończeniem prac nad reformą Wspólnej Polityki Rybołówstwa Unii Europejskiej (WPRyb). Nowa polityka, która obowiązywać będzie przez najbliższe 10 lat daje ostatnią szansę na odbudowę zasobów– podkreśla organizacja ekologiczna WWF Polska.
- Z okazji Dnia Rybaka składam wszystkim Rybakom zawodowym oraz miłośnikom rybactwa serdeczne życzenia . Trud włożony w rozwój polskiej gospodarki rybackiej w mojej ocenie zasługuje na szczególne uznanie. Dzięki Waszej wytrwałości i zaangażowaniu mogliśmy wspólnie stawić czoła nowym wyzwaniom, jakie postanowiła przed nami Wspólna Polityka Rybacka – życzy polskim rybakom Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Światowy Dzień Rybołówstwa został ustanowiony przez Światową Konferencję ds. Rybołówstwa w 1984 roku, aby uświadomić ludziom, że zasoby naszych wód są ograniczone i tylko dzięki ich wykorzystaniu w sposób zrównoważonemu będziemy mogli w przyszłości łowić ryby. Przełowienie, czyli nadmierna eksploatacja zasobów morskich, dotyczy aż 75% stad Morza Śródziemnego i 39% zasobów rybnych z rejonu Północnowschodniego Atlantyku. Dzięki kwotom połowowym ustanowionym na odpowiednim poziomie stan zasobów w Bałtyku uległ ostatnio poprawie. Niestety, nadal 3 spośród 7 zbadanych stad ryb jest przełowionych, a wśród zagrożonych gatunków ryb znalazł się min. dorsz ze stada zachodniego. Według organizacji ekologicznej WWF Polska nowa WPRyb to ostatnia szansa na odbudowę zasobów ryb.