Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Świat: większa produkcja mięsa

5 stycznia 2016
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, produkcja mięsa ma w bieżącym roku wzrosnąć o 1,6 proc., czyli szybciej niż w ubiegłym, choć wolniej niż można się było wcześniej spodziewać. Mimo stosunkowo wysokich cen, wzrost światowej produkcji mięsa będzie ograniczany przez wysokie koszty pasz i osłabienie popytu.
Takie wnioski płyną z opublikowanego w czwartek 8 listopada raportu "Food Outlook" wydawanego dwa razy w roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Światowa produkcja mięsa ma w 2012 r. wynieść 301,8 mln t w porównaniu z 297,1 mln t przed rokiem. Konsumpcja mięsa w przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca ziemi wyniesie 42,5 kg, czyli minimalnie więcej niż przed rokiem. Z tym, że przeciętna konsumpcja w krajach rozwiniętych będzie stabilna i wyniesie 79,0 kg na głowę, a w krajach rozwijających się wzrośnie o 1 proc. do 32,7 kg na głowę.
Wśród głównych gatunków mięsa, największą dynamiką produkcji będzie charakteryzowało się mięso drobiowe. Ma ona w 2012 r. wzrosnąć o 2,2 proc. do 104,5 mln t. Nieco wolniej będzie rosła produkcja najpopularniejszego mięsa - wieprzowiny. Ma ona wynieść 110,8 mln t i być o 1,9 proc. większa niż rok temu, głównie za sprawą dużego wzrostu produkcji w Chinach, a także w mniejszym stopniu innych krajach azjatyckich. Produkcja wołowiny ma w bieżącym roku wzrosnąć minimalnie bo jedynie o 0,4 proc. do 66,8 mln t. Duże spadki oczekiwane są m.in. w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Rosji. Z kolei produkcja ma rosnąć wyraźnie w Oceanii i Ameryce Południowej. Produkcja mięsa owczego ma w skali świata wzrosnąć o 0,9 proc. do 13,9 mln t.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę