Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na koniec maja br. 13,5 proc. wobec 14,0 proc. miesiąc wcześniej. To wynik lepszy od spodziewanego. Bezrobocie w Polsce nadal jest wyższe niż w maju ubiegłego roku, kiedy kształtowało się na poziomie 12,6 proc.
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu maja br. wyniosła 2.176,3 tys., czyli była niższa o 3,5 proc. niż przed miesiącem. Jednak w ujęciu rocznym nastąpił wzrost o 8,1 proc.
Na początku miesiąca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) podało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia w maju spadła do 13,5 proc. Tym samym dane MPiPS okazały się zgodne z wynikami Głównego Urzędu Statystycznego.
Ustawa budżetowa na ten rok przewiduje, że stopa bezrobocia na koniec 2013 r. wyniesie 13,0 proc., ale przedstawiciele rządu przyznają, że będzie znacznie wyższa. W założeniach do przyszłorocznego budżetu zapisano ten wskaźnik na poziomie 13,8 proc. w grudniu 2014 r.
Nowych bezrobotnych coraz mniej
Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w końcu maja br. 176,2 tys. wobec 200,7 tys. miesiąc wcześniej.
Rok temu, w maju 2012 r., liczba nowych bezrobotnych wyniosła 179,5 tys. osób.
Bezrobocie spadło, ale tylko na chwilę
Bezrobocie spadło tylko na kilka miesięcy - uważa ekonomistka Agnieszka Decewicz. Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia w maju wyniosła 13 i pół procent. To o pół procent mniej niż w kwietniu.
Agnieszka Decewicz z banku BZ WBK studzi jednak emocje i wyjaśnia, że tylko część osób znalazła pracę na dłużej, na przykład dzięki pomocy finansowej ministerstwa pracy. Większość zatrudnionych w maju pracuje jednak na budowach i w rolnictwie, czyli mają pracę do zakończenia prac sezonowych. Z tego powodu ekonomistka spodziewa się, że jesienią, jak co roku, bezrobocie wzrośnie.
9435786
1