Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Środowisko Europy

4 marca 2015
Skoordynowana polityka UE w dziedzinie ochrony środowiska przyniosła obywatelom znaczne korzyści w ciągu ostatnich 5 lat. Powietrze i woda w Europie są czystsze, a Europejczycy wyrzucają mniej odpadów na składowiska i zwiększyli recykling. Jednocześnie polityka ochrony środowiska pobudza wzrost gospodarczy i umożliwia tworzenie nowych miejsc pracy.
W sprawozdaniu pt. „Środowisko Europy – stan i prognozy” (SOER 2015) przygotowanym przez Europejską Agencję Środowiska przedstawiono zintegrowaną ocenę środowiska w Europie, opracowaną w oparciu o dane na poziomie globalnym, regionalnym i krajowym, jak również porównano ze sobą poszczególne państwa. Ocena obejmuje również prognozy na następnych 5 lat i lata kolejne i zawiera wyraźne ostrzeżenie o zagrożeniu, jakie niesie degradacja środowiska naturalnego wpływająca na dobrostan i dobrobyt ludzi. W analizie wezwano do bardziej zintegrowanego kształtowania polityki – Komisja odpowiada na to wezwanie, przedstawiając szereg inicjatyw na rzecz ochrony środowiska na 2015 r., w tym nowy, szerzej zakrojony pakiet dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, przegląd wspólnotowej strategii ochrony różnorodności biologicznej, plan działania dotyczący zarządzania oceanami i zmieniony pakiet dotyczący jakości powietrza.
, powiedział: Uważam, że „Sprawozdanie o stanie środowiska 2015” to punkt wyjściowy mojego mandatu. Sprawozdanie wyraźnie pokazuje, że realizacja polityki UE w dziedzinie ochrony środowiska przynosi korzyści. Polityka ta przyczynia się również do tworzenia miejsc pracy. Gwałtowny wzrost zielonej gospodarki nawet w najgorszych latach recesji jest dobrym znakiem dla konkurencyjności Europy. Musimy stale czuwać nad tym, aby dobrze opracowana i wdrażana polityka oznaczała doskonałe wyniki w zakresie ochrony środowiska zarówno na lądzie, jak i na morzu. Priorytetem są innowacyjne inwestycje zapewniające dobrobyt i wysoką jakość życia. Dzięki długoterminowym inwestycjom dokonanym dziś możemy zapewnić –w ramach możliwości naszej planety – dobrą jakość życia ludziom w 2050 roku– mówi  Karmenu Vella,  unijny komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa
W sprawozdaniu wyraźnie zaznaczono, że ochrona środowiska jest poważną inwestycją gospodarczą. Między 2000 r. a 2011 r. zielony sektor gospodarki wzrósł o ponad 50 proc. w UE, a więc jest to jeden z niewielu sektorów, który stale się rozwijał pomimo kryzysu.W sprawozdaniu stwierdza się również, że następuje poprawa europejskiej gospodarki odpadami, choć nadal daleko jej do gospodarki o obiegu zamkniętym – nadal zbyt wiele odpadów jest zakopywanych w ziemi, a potencjał w zakresie recyklingu i odzysku energii nie jest w pełni wykorzystany.
Wprowadzając w 2015 r. ambitny pakiet dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, Komisja dąży do przywrócenia równowagi i do przekształcenia Europy w bardziej konkurencyjną i zasobooszczędną gospodarkę oraz do zajęcia się szeregiem innych sektorów przemysłu, oprócz sektora odpadów. Aby wykorzystać zasoby w maksymalnym stopniu, należy dokonać analizy wszystkich etapów cyklu życia produktu, od pozyskania surowców poprzez etap projektowania, produkcji, dystrybucji i konsumpcji, naprawy i ponownego wykorzystania, aż po gospodarowanie odpadami oraz zwiększenie wykorzystania surowców wtórnych.
W sprawozdaniu podkreśla się, że Europa nie jest na dobrej drodze do powstrzymania utraty różnorodności biologicznej, a siedliska roślin i zwierząt w dalszym ciągu zanikają. Szczególnie zagrożona jest morska różnorodność biologiczna. W trakcie poświęconego kapitałowi naturalnemu roku 2015 Komisja uzupełni sprawozdanie szczegółową analizą stanu przyrody. Z kolei uzupełnione sprawozdanie będzie stanowić wkład do śródokresowego przeglądu wspólnotowej strategii ochrony różnorodności biologicznej i trwającej oceny prawodawstwa UE w zakresie ochrony przyrody, mającej zwiększyć skuteczność i zmniejszyć obciążenie administracyjne.
Zielony Tydzień to największe doroczne wydarzenie dotyczące polityki w obszarze ochrony środowiska, które odbywa się w Brukseli w dniach 3 – 5 czerwca, w tym roku pod tytułem „Natura - nasze zdrowie i nasze bogactwo”. Da ono sposobność do zastanowienia się, w jaki sposób UE może nadal podejmować wyzwania w dziedzinie ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, aby zapewnić zrównoważony długotrwały wzrost i dobrobyt.
Jak wspomniano w sprawozdaniu, Europa stoi w obliczu podwójnego wyzwania, jakim jest odtwarzanie i ochrona naszych morskich ekosystemów, przy jednoczesnym zachowaniu kluczowego znaczenia działalności przybrzeżnej i morskiej dla gospodarki i społeczeństwa UE. UE jest zobowiązana do odpowiedzialnego zarządzania morzami i do objęcia wiodącej roli w międzynarodowych dyskusjach na temat zarządzania zasobami oceanów. W tym roku Komisja Europejska zainicjuje zakrojone na szeroką skalę konsultacje, mające pomóc Komisji w kształtowaniu jej dalszych posunięć w dziedzinie zarządzania zasobami oceanicznymi. Jednocześnie UE będzie nadal pracować z partnerami i instytucjami międzynarodowymi, takimi jak ONZ, aby zapewnić szerokie poparcie polityczne w tej dziedzinie.
Polityka w zakresie klimatu przynosi rezultaty: emisje gazów cieplarnianych zmniejszyły się o 19 proc. od 1990 r., podczas gdy wzrost gospodarczy w UE wyniósł 45 proc. Wyznaczone na 2020 r. cele dotyczące energii odnawialnej i efektywności energetycznej są również w zasięgu naszych możliwości. UE jest na dobrej drodze do realizacji celów strategii „Europa 2020” w zakresie klimatu i energii. Jednak zgodnie z SOER 2015 istniejące strategie i środki nie są wystarczające, aby osiągnąć długoterminowy cel ograniczenia emisji o 80 – 95 proc. do 2050 r., czyli przekształcenia Europy w gospodarkę niskoemisyjną. W odpowiedzi na to wezwanie Komisja przygotowuje nowe wnioski ustawodawcze, mające umożliwić osiągnięcie celu 40-procentowej redukcji emisji do roku 2030, przyjętego w zeszłym roku przez Radę Europejską.
W sprawozdaniu wykazano, że powietrze, którym dziś oddychamy, jest znacznie czystsze niż w ostatnich dziesięcioleciach. Emisje wielu zanieczyszczających substancji, takich jak dwutlenek siarki (SO2) i tlenki azotu (NOx) zmniejszyły się znacząco w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat głównie w wyniku stosowania unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza. Jednak, pomimo tych osiągnięć, niska jakość powietrza jest najważniejszą związaną ze środowiskiem przyczyną przedwczesnych zgonów w Unii Europejskiej. UE zaproponuje zmieniony pakiet dotyczący jakości powietrza, aby określić jak najlepsze podejście, które umożliwi osiągnięcie wyników w tej dziedzinie.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę