Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Średnia roczna dynamika większości produkcji roślinnej do 2014 - bez zmian

26 czerwca 2012
Średnia roczna dynamika plonów większości produktów roślinnych w Polsce powinna utrzymać się do 2014 roku na obecnym poziomie - uważają eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).
Z opublikowanego przez nich w piątek raportu wynika, że w przypadku pszenicy i buraków cukrowych będzie następował wzrost produkcji, natomiast w przypadku żyta, jęczmienia i rzepaku roczna wielkość plonów powinna pozostać bez zmian.
"W przypadku żyta i jęczmienia ciężko zauważyć trend wzrostowy w ich produkcji. Od kilku lat plony tych roślin utrzymują się w Polsce na tym samym poziomie. Z kolei w przypadku pszenicy i buraków cukrowych, mimo sporej zmienności produkcji w ciągu ostatnich lat, można zauważyć stabilną dynamikę wzrostową, która według nas utrzyma się w przyszłości" - powiedział w piątek rozmowie z PAP Konrad Jabłoński, ekspert IERiGŻ.
"Zbiory rzepaku w 2010 i 2011 roku były niskie, co zadecydowało o tym, że w naszym modelu przewidujemy wyhamowanie dynamiki jego produkcji niemal do zera. Jednak może się okazać, że te dwa ostatnie lata były wyjątkowe, a dynamika zbiorów wróci do trendu wzrostowego, jaki obserwowaliśmy wcześniej, czyli ok. 1,5 proc." - dodał.
Z opublikowanego w piątek przez IERiGŻ raportu wynika, że średnia roczna dynamika produkcji w latach 2012-2014 wyniesie dla pszenicy 1,15 proc., dla żyta 0,31 proc., dla jęczmienia 0,15 proc., dla buraków cukrowych 2,2 proc. w porównaniu do średniej produkcji tych produktów w okresie 2006-2011 r.
"W ostatnich latach obserwowaliśmy dużą zmienność cen produktów rolnych, przez co wszelkie ich prognozy są obarczone dużą niepewnością" - powiedział Jabłoński.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę