Sprzedaż detaliczna w styczniu 2015 r. liczona w cenach stałych była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 3,3 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Produkcja przemysłu wzrosła o 1,7 proc. (rdr), a budowlano-montażowa o 1,3 proc.
"W styczniu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 3,3 proc. (wobec wzrostu o 4 proc. przed miesiącem oraz o 4,8 proc. w styczniu ub. roku). W porównaniu z grudniem ub. roku miał miejsce sezonowy spadek sprzedaży detalicznej o 22,1 proc. (wobec spadku przed rokiem o 21,3 proc.)" - podał GUS w tzw. opracowaniu sygnalnym na temat dynamiki sprzedaży.
Według GUS wyższa niż w styczniu ub. roku była sprzedaż w większości grup. Spośród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost odnotowano w jednostkach prowadzących tzw. pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 11,6 proc. wobec wzrostu o 7,2 proc. przed rokiem) oraz w podmiotach zajmujących się handlem żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 7,7 proc. wobec 5,4 proc.).
"W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem znacznie zwiększyła się sprzedaż w grupowaniach: "tekstylia, odzież, obuwie" (o 18,3 proc.) oraz +prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 16,4 proc.). Spadek sprzedaży wykazały natomiast podmioty handlujące paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 7,2 proc.) jak również podmioty z grupy +pozostałe+ (o 11,3 proc.)" - napisano w komunikacie GUS.
Licząc w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w styczniu była wyższa o 0,1 proc. wobec stycznia 2014 r. i niższa o 22,6 proc. w porównaniu z grudniem zeszłego roku. Ekonomiści spodziewali się, że sprzedaż liczona w cenach bieżących wzrosła o 0,5 proc. wobec wzrostu o 1,8 proc. w grudniu i spadła o 22,2 proc. wobec grudnia ub. r. (po wzroście o 19,6 proc. w grudniu).
GUS podał ponadto, że w styczniu br. produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) była wyższa o 1,7 proc. w porównaniu ze styczniem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,2 proc. i o 3,1 proc. niższa w porównaniu z grudniem ub. roku.
"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,4 proc. wyższym w porównaniu z grudniem ub. roku" - wyjaśnił GUS.
Według wstępnych danych GUS produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w styczniu br. o 1,3 proc. wyższa niż przed rokiem i o 65,2 proc. niższa w porównaniu grudniem ub. roku. "Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 3,2 proc. wyższym w porównaniu ze styczniem ub. roku i o 0,7 proc. niższym w stosunku do grudnia ub. roku" - napisano w komunikacie.
GUS poinformował, że w styczniu tego roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu były niższe o 2,9 proc. w porównaniu ze styczniem 2014 r. o 0,2 proc. niższe niż w grudniu ub.r. Spadek cen odnotowano również w produkcji budowlano-montażowej - były one niższe o 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i o 0,1 proc. niższe niż w grudniu 2014 r.
Urząd statystyczny poinformował ponadto, że w styczniu 2015 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż w styczniu 2014 roku. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
"Według wstępnych danych, w styczniu 2015 r. oddano do użytkowania 11 tys. 208 mieszkań, tj. o 10,8 proc. mniej niż w styczniu 2014 r. i o 20,3 proc. mniej niż odpowiednio w 2013 r. W styczniu 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 10 tys. 587 mieszkań, tj. o 21 proc. więcej niż w styczniu 2014 r. (kiedy notowano wzrost o 8,5 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 7 tys. 236, tj. o 11,8 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 56,2 proc." - podał GUS.
5944511
1