Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sprzedaż detaliczna w styczniu wyższa o 3,3 proc.

20 lutego 2015
Sprzedaż detaliczna w styczniu 2015 r. liczona w cenach stałych była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 3,3 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Produkcja przemysłu wzrosła o 1,7 proc. (rdr), a budowlano-montażowa o 1,3 proc.

"W styczniu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 3,3 proc. (wobec wzrostu o 4 proc. przed miesiącem oraz o 4,8 proc. w styczniu ub. roku). W porównaniu z grudniem ub. roku miał miejsce sezonowy spadek sprzedaży detalicznej o 22,1 proc. (wobec spadku przed rokiem o 21,3 proc.)" - podał GUS w tzw. opracowaniu sygnalnym na temat dynamiki sprzedaży.

Według GUS wyższa niż w styczniu ub. roku była sprzedaż w większości grup. Spośród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost odnotowano w jednostkach prowadzących tzw. pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 11,6 proc. wobec wzrostu o 7,2 proc. przed rokiem) oraz w podmiotach zajmujących się handlem żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 7,7 proc. wobec 5,4 proc.).

"W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem znacznie zwiększyła się sprzedaż w grupowaniach: "tekstylia, odzież, obuwie" (o 18,3 proc.) oraz +prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 16,4 proc.). Spadek sprzedaży wykazały natomiast podmioty handlujące paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 7,2 proc.) jak również podmioty z grupy +pozostałe+ (o 11,3 proc.)" - napisano w komunikacie GUS.

Licząc w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w styczniu była wyższa o 0,1 proc. wobec stycznia 2014 r. i niższa o 22,6 proc. w porównaniu z grudniem zeszłego roku. Ekonomiści spodziewali się, że sprzedaż liczona w cenach bieżących wzrosła o 0,5 proc. wobec wzrostu o 1,8 proc. w grudniu i spadła o 22,2 proc. wobec grudnia ub. r. (po wzroście o 19,6 proc. w grudniu).

GUS podał ponadto, że w styczniu br. produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) była wyższa o 1,7 proc. w porównaniu ze styczniem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,2 proc. i o 3,1 proc. niższa w porównaniu z grudniem ub. roku.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,4 proc. wyższym w porównaniu z grudniem ub. roku" - wyjaśnił GUS.

Według wstępnych danych GUS produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w styczniu br. o 1,3 proc. wyższa niż przed rokiem i o 65,2 proc. niższa w porównaniu grudniem ub. roku. "Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 3,2 proc. wyższym w porównaniu ze styczniem ub. roku i o 0,7 proc. niższym w stosunku do grudnia ub. roku" - napisano w komunikacie.

GUS poinformował, że w styczniu tego roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu były niższe o 2,9 proc. w porównaniu ze styczniem 2014 r. o 0,2 proc. niższe niż w grudniu ub.r. Spadek cen odnotowano również w produkcji budowlano-montażowej - były one niższe o 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i o 0,1 proc. niższe niż w grudniu 2014 r.

Urząd statystyczny poinformował ponadto, że w styczniu 2015 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż w styczniu 2014 roku. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

"Według wstępnych danych, w styczniu 2015 r. oddano do użytkowania 11 tys. 208 mieszkań, tj. o 10,8 proc. mniej niż w styczniu 2014 r. i o 20,3 proc. mniej niż odpowiednio w 2013 r. W styczniu 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 10 tys. 587 mieszkań, tj. o 21 proc. więcej niż w styczniu 2014 r. (kiedy notowano wzrost o 8,5 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 7 tys. 236, tj. o 11,8 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 56,2 proc." - podał GUS.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę