Paliwo rolnicze, pomoc dla terenów dotkniętych klęską suszy oraz skup interwencyjny to główne tematy dzisiejszego spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jerzego Pilarczyka z prezesem Władysławem Serafinem i członkami kierownictwa Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
Problemy dotyczące wzrostu cen paliw w rolnictwie znane są Radzie Ministrów i były omawiane podczas jej dwóch ostatnich posiedzeń – powiedział minister. Poinformował także, że w tej sprawie wystąpił z pismem do ministra finansów, wskazując obowiązującą w UE od 2003 roku podstawę prawną, umożliwiającą obniżenie podatku akcyzowego na paliwo użytkowane w celach rolniczych, ogrodniczych i rybackich.
W najbliższych dniach planowane jest spotkanie ministra rolnictwa i ministra finansów, podczas którego zostanie rozpatrzona możliwości zastosowania tych rozwiązań. Minister J. Pilarczyk zobowiązał się do przedstawienia efektów tego spotkania swoim dzisiejszym rozmówcom. W zakresie wsparcia gospodarstw dotkniętych klęską suszy minister poinformował, że działania będące w gestii ministra rolnictwa są podjęte. Kredyty klęskowe zostały uruchomione.
Istnieje tez możliwość wydłużenia okresu spłat kredytów klęskowych zaciągniętych wcześniej. Największe szkody wystąpiły w gospodarstwach województw: Wielkopolskiego, Kujawsko-pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego. Podczas dzisiejszego spotkania związkowcy przedstawili propozycję zmiany formy rozliczania się z rolnikami przez Elewarr spółkę ARR skupującą zboże. Minister powiedział, że popiera przedstawioną propozycję zaliczkowania, a następnie końcowego rozliczania się z rolnikami, po zakończeniu całej akcji skupu. Dodał, że resort w najbliższym czasie przeprowadzi szczegółowe analizy, ale nowe rozwiania będą mogły być wprowadzone dopiero w przyszłym roku, ponieważ tegoroczny skup żniwny został już zakończony.
Związki wystąpiły też do ministra z propozycją, aby partia zbóż zgłoszona do skupu interwencyjnego mogła pochodzić z kilku miejsc składowania zboża. Wiadomym jest , że nie wszyscy rolnicy posiadają magazyny umożliwiające składowanie 80 ton. Minister J. Pilarczyk uznał, za celowe przeanalizowanie takiej propozycji co do zgodności z obowiązującymi przepisami UE. Jeżeli będzie to zależne tylko od przepisów krajowych to decyzja taka będzie podjęta. Podkreślił jednak, że już dziś mało prawdopodobne staje się uruchomienie skupu interwencyjnego, ponieważ ceny zbóż rosną i np. spółka Elewarr skupuje zboże po 390 zł/t, czyli jedynie o kilka złotych mniej, niż wynosi cena interwencyjna.