Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spór zakończony

5 stycznia 2016

Na sprawiedliwość czekali kilka lat. Decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego przywitali łzami szczęścia. Od dzisiaj przedsiębiorcy z tzw. działów specjalnych produkcji rolniczej mogą spać spokojnie. Sędziowie stanęli po ich stronie i przyznali, że to oni mieli rację w wieloletnim sporze z państwem.
 
Przedsiębiorcy zapowiadają, że upokorzenia, nerwów oraz bankructw, które zafundował im fiskus nie podarują. Efekt? Skarb Państwa będzie teraz musiał zwracać miliony złotych niesłusznie pobranych podatków. A co więcej musi się liczyć z pozwami o wielomilionowe odszkodowania. Napięcie oraz nerwy. To ostatnie minuty przed ogłoszeniem wyroku przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Tuż po godzinie trzynastej sędzia przewodniczący ogłosił.

Grzegorz Krzemień, NSA
„W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2001 obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych nie dotyczy podatników uzyskujących przychody z działów specjalnych produkcji rolnej”

Rolnicy z działów specjalnych nie kryli wzruszenia.

Hanna Szyło, Zakład Wylęgu i Dystrybucji Drobiu „Hama-Bis”
„Olbrzymią ulgę, czuję się szczęśliwa że wreszcie po trzech latach wygraliśmy tą sprawę.”

Do działów specjalnych produkcji rolnej zalicza się wyspecjalizowane gospodarstwa zajmujące się produkcją szklarniową, a także drobiarstwem czy hodowlą zwierząt futerkowych. Przez 15 lat ich właściciele mogli korzystać ze zryczałtowanego rozliczenia podatkowego. Gdy nagle jedna interpretacja urzędnika ministra finansów wywróciła wszystko do góry nogami.

Fiskus uznał, że działy specjalne powinny prowadzić księgi rachunkowe i rozliczać się na zasadach ogólnych. Rolnicy z dnia na dzień musieli zapłacić wielomilionowe zaległe podatki. Sprawę rozstrzygnął dopiero teraz Naczelny Sąd Administracyjny.

Dariusz Szostak, producent
„Dzisiejszy wyrok kończy wieloletni spór ponieważ w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości rozstrzyga, że błąd był po stronie ustawodawcy , błąd był w samym przepisie prawnym.”

Co oznacza wyrok w praktyce. Po pierwsze fiskus musi teraz zwrócić niesłusznie pobrane podatki. Po drugie rolnicy mogą starać się o odszkodowanie.

Ireneusz Krawczyk, kancelaria podatkowa
„Wydaje mi się, że nie można wykluczyć, że zwrot podatku z odsetkami nie będzie pokryciem całości roszczeń , które te osoby mają w stosunku do państwa bo jeżeli uznamy, że te decyzja naruszają prawo to były decyzjami bezprawnymi a za bezprawne decyzje państwa odpowiada się także w formie odszkodowania.”

Problem niesłusznie naliczonych podatków dotyczył w całym kraju kilkuset producentów z działów specjalnych.


POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę