Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spadek zbiorów jabłek w krajach półkuli południowe

5 stycznia 2016

Jak wynika z prognoz WAPA, tegoroczne zbiory jabłek w krajach półkuli południowej nieznacznie spadną. W 2011 roku w Argentynie, Australii, Brazylii, Chile oraz w RPA zostanie zebranych łącznie 5 228 tys. ton tych owoców, co oznacza spadek o 1 proc. w stosunku do 2010 roku - podają analitycy BGŻ.
Znacząco wzrosną zbiory jabłek w Argentynie oraz Nowej Zelandii - odpowiednio o 16 i 12 proc.. Natomiast największy spadek zbiorów odnotuje Brazylia - 22 proc. Produkcja w Chile, które jest największym producentem w tym regionie, a także jednym ze znaczących producentów jabłek na świecie wyniesie 1 785 tys. t i będzie wyższa o 2 proc. niż w roku 2010.
Z prognoz WAPA wynika również, że zwiększy się eksport jabłek z półkuli południowej. Ze względu na większe zapotrzebowanie na te owoce na rynkach światowych, przewiduje się, że z krajów tych zostanie wyeksportowanych 1763 tys. t jabłek tj. o 5 proc. więcej w porównaniu do 2010 roku. Więcej owoców z południa trafi także na rynek Unii Europejskiej, gdzie zapasy jabłek są znacznie niższe niż w roku ubiegłym. Największym eksporterem jabłek do Unii Europejskiej spośród krajów półkuli południowej jest Chile. Dostawy z tego kraju, podobnie jak i pozostałych stanowią jednak niewielki odsetek skupowanych jabłek do Wspólnoty.
Wzrost eksportu nie powinien zatem wpłynąć na poziom cen jabłek na rynku unijnym. Jabłka z Chile nie powinny być również zagrożeniem dla polskich eksporterów, sprzedających te owoce do Rosji. Jak wynika z danych FAOStat, dostawy jabłek na rynek rosyjski, ze wszystkich wymienionych wyżej krajów półkuli południowej stanowią tylko 10-13 proc. jabłek skupowanych przez Rosję.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę