Bank Gospodarki Żywnościowej informuje, że utrzymują się spadkowe tendencje cen na światowym rynku przetworów mleczarskich, co obrazuje m.in. opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks globalnych cen artykułów mlecznych (OMP, PMP, masło, sery i kazeiny). W ubiegłym miesiącu zmniejszył się on wobec kwietnia br. aż o 12 proc. (22 punktów) i ukształtował na poziomie 164 punktów. Jest to najniższy poziom od października 2009 r., choć warto zauważyć, że oznacza on, iż w maju br. ceny monitorowane przez FAO były o ponad 64 proc. wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004.
Spadek wartości indeksu odzwierciedla przede wszystkim obniżki cen masła i serów, a także odtłuszczonego mleka w proszku. Podrożało natomiast pełne mleko w proszku (PMP), głównie na skutek ograniczeń produkcji w Europie. Według danych Komisji Europejskiej w okresie styczeń-luty br. (jedynie takie dane są dostępne dla wszystkich krajów UE-27) zakłady przetwórcze Wspólnoty wytworzyły o 2,5 proc. mniej PMP niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, zmniejszając eksport tego produktu o prawie 17 proc.
Dane USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) wskazują, że początek bieżącego miesiąca nie przyniósł istotnych zmian na rynku mlecznym. Na przełomie maja i czerwca br. w portach Oceanii w największym stopniu potaniało właśnie pełne mleko w proszku - średnio o 6 proc. wobec końca maja br. do 2500-3000 USD/t. Ceny masła obniżyły się w tym czasie o około 2 proc. do 2700-3200 USD/t, natomiast OMP nieznacznie podrożało - o niespełna 1 proc. do 2600-3000 USD/t.