Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spada eksport wieprzowiny z UE

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że według danych Eurostat w I kw. 2014 r. kraje UE wyeksportowały o 5% mniej nieprzetworzonego mięsa wieprzowego na rynki pozaunijne niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W rezultacie wolumen eksportu obniżył się o 17,2 tys. t do poziomu 346,3 tys. ton.
Obserwowane spadki związane były w dużej mierze z wprowadzonym przez Rosję zakazem importu nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z UE. Ta decyzja była wynikiem pojawienia się ASF na terenie Litwy i Polski w styczniu i lutym bieżącego roku. Żeby w pełni wykluczyć ryzyko przedostania się choroby na teren Rosji, władze tego kraju uznały, że należy wyłączyć cały teren UE z importu mięsa wieprzowego.
Takie nagłe zamkniecie rynku rosyjskiego było sporym ciosem dla europejskich producentów i eksporterów wieprzowiny. W I kw. 2013 r. kraj ten był odbiorcą ok. 20% nieprzetworzonego mięsa wieprzowego sprzedawanego na rynkach pozaunijnych. Na skutek ograniczeń w imporcie sprzedaż na ten rynek zmniejszyła się o 76% (55 tys. t) w skali roku. Spowodowało to spadek udziału Rosji w eksporcie nieprzetworzonego mięsa wieprzowego na rynki pozaunijne do 5% w I kw. bieżącym roku.
Podobna sytuacja zaistniała w handlu z Białorusią, która jest członkiem Unii Celnej z Rosją i Kazachstanem. W tym względzie, sprzedaż mięsa wieprzowego na rynek białoruski była w I kw. br. o 72% mniejsza niż przed rokiem. Również 70-procentowe spadki w sprzedaży w analizowanym okresie odnotowano na rynek Ukrainy.
Taka utrata rynków na wschodzie Europy była kompensowana wzrostem sprzedaży w Azji. Na rynkach azjatyckich, w tym gł. w Korei, Japonii oraz Hongkongu, na początku br. utrzymywał się wysoki popyt na nieprzetworzone mięso z UE. Za sprawą 25-procentowego wzrostu importu przez Japonię, kraj ten w I kw. br. był obok Chin głównym odbiorcą nieprzetworzonego mięsa wieprzowego na rynkach pozaunijnych. Dynamicznie wzrosła również sprzedaż z UE na rynek koreański, oraz do Honkongu. Takie zamiany w eksporcie spowodowały, że ok. 62% nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z UE kierowana jest na te cztery rynki. Jeśli takie tendencje w handlu utrzymają się w kolejnych miesiącach, rynek azjatycki będzie zdecydowanie siłą napędową dla europejskiego sektora mięsa wieprzowego.
Można się zatem spodziewać, że główni eksporterzy unijni, w tym Dania, Niemcy, Hiszpania będą starały się dynamicznie rozwijać relacje handlowe na tych rynkach. Dla przypomnienia, połowa eksportu mięsa wieprzowego kierowana na rynki pozaunijne pochodzi od producentów z tych krajów.
Patrząc na pozycję Polski, pojawienie się ognisk ASF i związane z tym znaczne ograniczenia w eksporcie wieprzowiny, spowodowały, że eksport na rynki trzecie w I kw. br . był o 37% mniejszy niż przed rokiem. W rezultacie udział Polski w unijnym eksporcie na rynki trzecie zmniejszył się do 8%. Jeśli ograniczenia w handlu nie zostaną zniesione, w kolejnych miesiącach pozycja Polski jako eksportera na rynki trzecie może nadal osłabiać się.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę