Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Słodkie rekompensaty

10 lipca 2009
Do końca tygodnia Krajowa Spółka Cukrowa chce zakończyć wypłatę unijnych rekompensat dla rolników, którzy w ramach reformy rynku cukru zrezygnowali z uprawy buraków cukrowych. Na wypłaty w całym kraju może liczyć nawet 9 tysięcy osób.

Reforma unijnego rynku cukru była dla wszystkich producentów cukru bardzo kosztowana. Sama tylko krajowa Spółka Cukrowa została w ostatnich latach zmuszona do wpłacenia na Fundusz Rekompensacyjny miliarda złotych.

Dla spółki było to ogromne obciążenie. Ale teraz w zamian za realizację celów reformy, czyli ograniczenia produkcji cukru i powierzchni zasiewów Bruksela przelała na konto toruńskiego koncernu 557 milionów złotych.

Krzysztof Żuk – wiceminister Skarbu Państwa: do tej pory Krajowa Spółka Cukrowa ponosiła dosyć duże ciężary związane z restrukturyzacją. W tej chwili wchodzimy w okres można powiedzieć konsumpcji owoców tej restrukturyzacji.

Na konta 9 tysięcy rolników zostanie przelanych 194 miliony złotych, którzy w zamian za rekompensaty zdecydowali się na rezygnację z uprawy. Zdaniem kierownictwa spółki obecna sytuacja jest już na tyle ustabilizowana, że większa cięcia w uprawach buraków oraz produkcji cukru nie będą już potrzebne.

Marcin Kulicki – prezes Krajowej Spółki Cukrowej: nie przewidujemy w najbliższym czasie wygaszania lub zaprzestania produkcji w tych miejscach, w tych cukrowniach, które w tej chwili pracują.

W ciągu trzech lat funkcjonowania reformy rynku cukru w całej Unii Europejskiej ograniczono limity produkcyjne o 6 milionów ton.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę