Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Śląskie: muzeum w Tychach prosi o archiwalne zdjęcia z prac rolnych

6 lipca 2015
Archiwalnych zdjęć m.in. z sianokosów, żniw i wykopków z ziemi pszczyńskiej poszukuje Muzeum Miejskie w Tychach (Śląskie). To część projektu badającego zmiany, zachodzące w gospodarstwach rolnych na tym terenie na przestrzeni ostatniego wieku.

"Chcemy pokazać szeroki kontekst przemian, zachodzących w gospodarstwach rolnych i kulturze, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich stu lat na historycznej ziemi pszczyńskiej" - powiedziała PAP koordynatorka i pomysłodawczyni projektu "Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej" Agnieszka Szymula z Muzeum Miejskiego w Tychach.

 
Szymula dodała, że na początku ubiegłego wieku gospodarstwo rolne zazwyczaj stanowiło główne źródło utrzymania dla całej rodziny. "Dzisiaj najczęściej spotykamy się z dwoma rodzajami gospodarstw rolnych: małymi, uprawianymi na własne potrzeby, albo ogromnymi i wyspecjalizowanymi" – podkreśliła.

 
Zebrane fotografie, przedstawiające nie tylko prace rolne, ale wszelkie związane z gospodarstwem, zostaną zaprezentowane na wystawie pod koniec tego roku. Będzie można na niej obejrzeć także inscenizacje dawnych prac rolnych. "W archiwach rodzinnych jest wiele zdjęć ilustrujących uroczystości rodzinne, mało jest fotografii, dokumentujących codzienność, w tym prace rolne. Dlatego też ikonografię projektu wzbogacamy o wykonanie dokumentacji fotograficznej dawnych sianokosów, żniw i wykopków" – powiedziała Szymula.

 
W ramach projektu wykonywane są też badania terenowe, podczas których m.in. pracownicy i studenci Uniwersytetu Śląskiego przeprowadzają wywiady wśród mieszkańców ziemi pszczyńskiej związanych z rolnictwem współcześnie, ale i wychowujących się w gospodarstwie rolnym.

 
Koordynatorka projektu podkreśliła, że na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci szczególnie zmienił się charakter wykonywanych prac rolnych. "Dawniej większość prac na polu przy pomocy zwierząt wykonywali ludzie. Mieszkańcy wsi pomagali sobie nawzajem w ramach pomocy sąsiedzkiej. Dzisiejsze rolnictwo jest zmechanizowane, nowoczesne. Dawniej na polach słychać było rozmowy, śpiew, dzisiaj tylko terkot maszyn" – zaznaczyła Szymula.

 
Dawna ziemia pszczyńska obecnie obejmuje tereny powiatów: pszczyńskiego, mikołowskiego, bieruńsko-lędzińskiego, obszary południowych dzielnic Katowic oraz miast: Tychy i Mysłowice.

 
Projekt "Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej" trwa od kwietnia, a zakończy się w grudniu br. Dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.



POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę