Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Słabsza wymiana handlowa przetworami mleczarskimi

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że po ożywieniu notowanym w styczniu br., w lutym międzynarodowa wymiana handlowa przetworami mleczarskimi uległa już osłabieniu. Ze wstępnych danych wynika, że istotne zmiany notuje się jedynie w odniesieniu do sektora serów. Ma to duże znaczenie dla Unii Europejskiej, która należy do czołowych eksporterów tego produktu - w 2011 roku jej udział w wymianie globalnej przekraczał 30 proc.

W pierwszych dwóch miesiącach br. kraje Unii sprzedały na rynki trzecie 124,2 tys. t serów, tj. o ponad 14% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W ramach Wspólnoty najwięcej sera wyeksportowały Niemcy (21,8 tys. t), choć w ich przypadku oznacza to spadek wywozu o ponad 3% w relacji rocznej. Niemniej, już Niderlandy i Francja istotnie zwiększyły sprzedaż - odpowiednio o prawie 23% do 19,8 tys. t oraz o 18% do 17,0 tys. ton - zaś znajdująca się na piątym miejscu Polska nawet o ponad 38% do 9,7 tys. ton.
Po stronie importu za ożywienie w sektorze odpowiada przede wszystkim Rosja, a do pewnego stopnia także Chiny. W okresie styczeń-luty br. nasz sąsiad zakupił o ponad 12% więcej serów (łącznie 45,4 tys. t) niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Warto jednak zauważyć, że jest to przede wszystkim efekt bardzo dobrego stycznia, gdy import wzrósł o prawie 20% r/r. Z kolei Chiny przywiozły 6,6 tys. t tego produktu, co oznacza wzrost o 21% w relacji rocznej. Import serów nieznacznie zwiększyła także Japonia - o ponad 1% do 36,9 tys. ton.
Dość dobra koniunktura panuje także na rynku pełnego mleka w proszku (PMP), ale to przede wszystkim za sprawą Chin. W styczniu i lutym br. Państwo Środka zaimportowało 124,8 tys. t PMP, tj. o 50% więcej wobec analogicznego okresu 2012 roku. Podstawowym dostawcą produktu (około 50% udział w rynku światowym) pozostała Nowa Zelandia, której eksport w analizowanym czasie wzrósł o 21% do 267,5 tys. ton. Spadł natomiast zarówno w przypadku Australii (o ponad 33% do 14,8 tys. t), jak i Unii Europejskiej - o ponad 7% do 54,4 tys. ton. W ramach Wspólnoty wysyłki PMP zmniejszyła głównie Dania - o ponad 27% do 10,5 tys. t - zwiększyły zaś Niderlandy - o 7% do 19,8 tys. ton.
W odniesieniu do Nowej Zelandii wzrósł także eksport odtłuszczonego mleka w proszku - o prawie 18% w relacji rocznej do 83,3 tys. t - kosztem miedzy innymi UE-27, której sprzedaż OMP na rynki trzecie obniżyła się o 7% do 54,2 tys. ton.
Wspólnota zwiększyła natomiast wysyłki masła - o prawie 17% do 16,7 tys. t, zaś Nowa Zelandia zmniejszyła o 13% do 48,0 tys. ton. Więcej niż przed rokiem masła zaimportowała Rosja, przede wszystkim w styczniu, w lutym dynamika wzrostu osłabła. Ogółem w pierwszych dwóch miesiącach br. nasz sąsiad - drugi światowy importer przetworów mleczarskich - zakupił na rynku globalnym 13,7 tys. t tego produktu, tj. o 60% więcej, niż w analogicznym okresie 2012 roku. O 16% wzrósł również import masła przez Chiny - z 5,4 tys. t do 6,2 tys. t - oraz przez mające na tym rynku mniejsze znaczenie Stany Zjednoczone - z 0,7 tys. t do 1,4 tys. ton.


POWIĄZANE

Tomasz Ognisty nie ustaje w walce o ziemię dla rolników. V-ce przewodniczący rol...

Współczesne rolnictwo, podobnie jak wiele innych gałęzi gospodarki, musi sprosta...

Świat kasyn internetowych jest niezmiernie ciekawy dla graczy głównie z uwagi na...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę