Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Skąd się biorą wysokie ceny mocznika

3 grudnia 2015
Ceny mocznika nadal zależą od popytu w USA, gdyż w innych regionach zapotrzebowanie na ten produkt jest o wiele mniejsze niż jest to charakterystyczne dla tej pory roku. Ceny mocznika trochę wzrosły już w lutym bieżącego roku i powinny utrzymać się na tym poziomie jeszcze co najmniej w ciągu miesiąca. Chociaż uważa się, że wysokie ceny mocznika na wewnętrznym rynku USA nie powinny utrzymać się długo, jednak na razie odczuwa się niemały brak tego produktu. Istnieje możliwość, że Indie jeszcze w marcu mogą dostarczyć na rynek dużą ilość mocznika, co na pewno powinno mieć wpływ na cenę oraz aktywność sprzedaży.
Jednak eksperci zwracają także uwagę, że dostępnych na rynku ilości powinno wystarczyć do maja, gdyż w końcu marca zapasy mocznika powinny wynieść 800 tys. t. Takich ilości całkowicie wystarczy do początku nowego finansowego sezonu.
Ceny granulowanego mocznika są znacznie wyższe w porównaniu z mocznikiem w bryłkach. W regionie Morza Czarnego cena bryłek mocznika z powodu ograniczonego popytu spadła z 368 do 343 USD/t FOB (930–867 LTL/t). Jednak cena mocznika granulowanego nadal rośnie. Na Bliskim Wschodzie pod koniec lutego wynosiła ona 395 USD/t FOB (998 LTL/t). Tymczasem na rynku wewnętrznym USA wysoki popyta miał wpływ na wzrost ceny mocznika do 420 USD/t FOB (1 062 LTL/t). Na rynkach mocznika w bryłkach (w Turcji, Europie i Ameryce Łacińskiej oraz Azji Południowo-Wschodniej), które są zorientowane na niższe ceny, popyt jest na razie ograniczony. Z jednej strony czeka się na mocznik z Indii, który może porządnie podnieść aktywność, z drugiej strony nadchodząca wiosna także powinna mieć wpływ na wzrost popytu i spadek różnicy cen. W regionie bałtyckim Biofert w lutym sprzedała 13 tys. t bryłek mocznika po 340 USD/t FOB (860 LTL/t). Ładunki Uralchem przeznaczone dla Meksyku kosztowały 330 USD/t FOB (834 LTL/t). FOSAGRO w marcu planuje dostarczyć do regionu bałtyckiego 10–15 tys. t bryłek mocznika. Większa część tej ilości powinna pozostać na rynkach wewnętrznych. W 2013 r. FOSAGRO wyprodukowała 903,100 tys. t mocznika, to o 28,8 proc. więcej w porównaniu z 2012 r. Ogólna ilość azotowych nawozów wynosiła 1,3 mln t, wzrosła ona w ciągu roku o 19,3 proc.
 


POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę