Senat zgłosił poprawki do ustawy o kredycie konsumenckim
28 kwietnia 2011
Senatorowie zgłosili poprawki o charakterze legislacyjnym do ustawy o kredycie konsumenckim. Oznacza to, że ustawa wraca do komisji gospodarki narodowej, a głosowanie nad nią zostanie przeprowadzone pod koniec tego posiedzenia Senatu.
Ustawa określa zasady i tryb zawierania umów o kredyt konsumencki, ale także obowiązki kredytodawcy i pośrednika kredytowego w zakresie informacji udzielanych przed zawarciem umowy o kredyt konsumencki. Instytucje udzielające kredytów będą miały między innymi obowiązek oceny ryzyka kredytowego każdego konsumenta.
Nowa regulacja podkreśla, jak ważna jest ochrona klientów przed nadmiernym i nierozważnym zadłużaniem. Nakłada dodatkowe obowiązki na banki i pośredników finansowych oraz umożliwia zagranicznym instytucjom kredytowym sprawdzanie informacji o polskich konsumentach z wykorzystaniem danych zgromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej.
Obecnie w BIK zgromadzone są informacje o zobowiązaniach ponad 20 milionów Polaków. Łącznie BIK ma dane o 85 milionach rachunków kredytowych.
Nowa ustawa przewiduje rozwiązania, które są korzystne z punktu widzenia konsumentów. Zawiera bowiem unormowania, które ujednolicają rozwiązania obowiązujące w całej UE, między imnnymi formularz, który pozwala porównywać oferty przedstawiane przez instytucje udzielające kredytów, co oznacza, że będziemy mieli szansę dokonywać rzetelnej oceny proponowanych nam kredytów.
Według założeń ustawy konsument będzie mógł zaciągnąć kredyt nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach UE, do wartości 255 tysięcy 550 złotych lub równowartości tej kwoty w walucie obcej. Nowe przepisy nie mają jednak zastosowania do kredytów hipotecznych.
Zdaniem senatorów ustawa w znacznym stopniu wzmacnia pozycję kredytobiorcy.