Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Senackie poprawki do ustawy o ewidencji producentów rolnych zostały odrzucone

1 grudnia 2014
Małżonkowie, którzy posiadają oddzielne gospodarstwa rolne, będą mieli własne numery identyfikacyjne; dotychczas mieli wspólny numer - zakłada nowela ustawy o ewidencji producentów rolnych. Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do nowych przepisów.

Zmiany w przepisach ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych dokonane zostały z inicjatywy Senatu, który przygotował projekt nowelizacji w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2013 r. TK zauważył, że małżonkowie, nawet jeśli istnieje między nimi rozdzielność majątkowa i posiadają odrębne gospodarstwa rolne, nie mogą mieć osobnych numerów. Tymczasem inne osoby prowadzące gospodarstwa rolne nie mają tego ograniczenia. TK nakazał zmianę przepisów w ciągu 18 miesięcy od daty wyroku.

Specjalnie powołana podkomisja zmieniła senacki projekt wnosząc trzy poprawki, które zostały przyjęte przez Sejm. Jednak Senat zaproponował poprawki przywracające pierwotne brzmienie projektu. Sejm w piątek ich nie poparł.

Nowelizacja przewiduje, że w ramach krajowego systemu ewidencji producentów, jeden numer identyfikacyjny będzie nadawany tylko w przypadku tych małżonków, którzy są współposiadaczami gospodarstwa rolnego. W pozostałych przypadkach każdy z małżonków będzie miał prawo do osobnego numeru identyfikacyjnego.

Numery identyfikacyjne otrzymane przed dniem wejścia nowelizacji mają być zachowane.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku. Teraz trafią do podpisu prezydenta.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę