Ptak_Waw_CTR_2024

Seminarium „Eksport Polskich Artykułów Rolno-Spożywczych do Federacji Rosyjskiej”

1 grudnia 2004

Ułatwianie dostępu polskich artykułów rolno – spożywczych na rynek Federacji Rosyjskiej to główny temat zorganizowanego we wtorek, 30 listopada br. przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą seminarium, pt. „Eksport Polskich Artykułów Rolno-Spożywczych do Federacji Rosyjskiej”.

Ważne jest, że w spotkaniu tym biorą udział przedstawiciele polskiej strony rządowej, przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Cieszy mnie też obecność przedstawicieli Federacji Rosyjskiej  –  powiedział minister Wojciech Olejniczak otwierając seminarium.
Minister stwierdził, ze dla Polski bardzo ważne jest, aby ten czas, gdy jesteśmy już członkami Unii Europejskiej jak najlepiej wykorzystać dla polskiego rolnictwa. Członkostwo w Unii to wielkie wyzwanie, ale równie ważna jest dla nas dobra współpraca z naszymi sąsiadami, którzy nie są członkami UE. Państwa sąsiadujące są naszymi stałymi partnerami w wymianie handlowej artykułami rolno – spożywczymi. Polska ma od lat dobre kontakty gospodarcze z Rosja, Ukrainą czy Białorusią. Wraz z wejściem Polski do Unii zmieniły się w naszym kraju przepisy dotyczące obrotu handlowego, ale wiele zależy od porozumienia stron.
Ważne jest abyśmy na drodze rozmów i konsultacji dochodzili do konsensusu, żeby nie stwarzać niepotrzebnych przeszkód w przepływie towarów i abyśmy mogli obopólnie czerpać korzyści wynikające z intensyfikacji obrotów handlowych artykułami spożywczymi. Wszystkie tego typu spotkania, seminaria i konsultacje są organizowane z myślą o przedsiębiorcach i handlowcach, którzy bez naszych uzgodnień i porozumień nie będą mogli prowadzić dobrego biznesu, rozwijać się i poszukiwać stałych partnerów gospodarczych.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych podpisała w 2004 roku dwa porozumienia mające na celu ułatwienie dostępu polskich artykułów rolno – spożywczych na rynek Federacji Rosyjskiej:
• 5 marca br. z działającym na zasadach komercyjnych Centrum certyfikacji w Krakowie;
• 29 kwietnia br. z Autonomią Niekomercyjną Organizacją – Centrum Certyfikacji i Metrologii w Kaliningradzie.

Akredytacja laboratoriów umożliwiła wykonanie kompleksowych badań polskich artykułów rolno – spożywczych na zgodność z wymaganiami rosyjskimi, a wydawane protokoły badań dają podstawę do wystawiania przez partnera rosyjskiego certyfikatów zgodności niezbędnych do wwozu towarów na rosyjski obszar celny.


POWIĄZANE

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Badanie ekspozycji półkowej eLeader Piwa rzemieślnicze już od jakiegoś czasu prz...

Wiosenne kwiaty to jeden z najbardziej wyczekiwanych widoków po długiej, zimowej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę