MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Seminarium „Eksport Polskich Artykułów Rolno-Spożywczych do Federacji Rosyjskiej”

1 grudnia 2004

Ułatwianie dostępu polskich artykułów rolno – spożywczych na rynek Federacji Rosyjskiej to główny temat zorganizowanego we wtorek, 30 listopada br. przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą seminarium, pt. „Eksport Polskich Artykułów Rolno-Spożywczych do Federacji Rosyjskiej”.

Ważne jest, że w spotkaniu tym biorą udział przedstawiciele polskiej strony rządowej, przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Cieszy mnie też obecność przedstawicieli Federacji Rosyjskiej  –  powiedział minister Wojciech Olejniczak otwierając seminarium.
Minister stwierdził, ze dla Polski bardzo ważne jest, aby ten czas, gdy jesteśmy już członkami Unii Europejskiej jak najlepiej wykorzystać dla polskiego rolnictwa. Członkostwo w Unii to wielkie wyzwanie, ale równie ważna jest dla nas dobra współpraca z naszymi sąsiadami, którzy nie są członkami UE. Państwa sąsiadujące są naszymi stałymi partnerami w wymianie handlowej artykułami rolno – spożywczymi. Polska ma od lat dobre kontakty gospodarcze z Rosja, Ukrainą czy Białorusią. Wraz z wejściem Polski do Unii zmieniły się w naszym kraju przepisy dotyczące obrotu handlowego, ale wiele zależy od porozumienia stron.
Ważne jest abyśmy na drodze rozmów i konsultacji dochodzili do konsensusu, żeby nie stwarzać niepotrzebnych przeszkód w przepływie towarów i abyśmy mogli obopólnie czerpać korzyści wynikające z intensyfikacji obrotów handlowych artykułami spożywczymi. Wszystkie tego typu spotkania, seminaria i konsultacje są organizowane z myślą o przedsiębiorcach i handlowcach, którzy bez naszych uzgodnień i porozumień nie będą mogli prowadzić dobrego biznesu, rozwijać się i poszukiwać stałych partnerów gospodarczych.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych podpisała w 2004 roku dwa porozumienia mające na celu ułatwienie dostępu polskich artykułów rolno – spożywczych na rynek Federacji Rosyjskiej:
• 5 marca br. z działającym na zasadach komercyjnych Centrum certyfikacji w Krakowie;
• 29 kwietnia br. z Autonomią Niekomercyjną Organizacją – Centrum Certyfikacji i Metrologii w Kaliningradzie.

Akredytacja laboratoriów umożliwiła wykonanie kompleksowych badań polskich artykułów rolno – spożywczych na zgodność z wymaganiami rosyjskimi, a wydawane protokoły badań dają podstawę do wystawiania przez partnera rosyjskiego certyfikatów zgodności niezbędnych do wwozu towarów na rosyjski obszar celny.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę