Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sawicki potwierdza zniesienie rosyjskiego embarga

5 stycznia 2016
Minister rolnictwa Marek Sawicki potwierdził we wtorek w Brukseli, że Rosja znosi embargo na import świeżych warzyw z Polski. Polscy rolnicy mogą rozpocząć wysyłanie swoich produktów na rosyjski rynek już w środę.

- Potwierdziły się informacje o zniesienia embarga. Od jutra polskie podmioty eksportujące świeże warzywa na rynek rosyjski będą mogły wznowić eksport - powiedział Sawicki w przerwie posiedzenia ministrów rolnictwa UE.

Minister podkreślił, że decyzja Rosji nastąpiła dzięki aktywnym wysiłkom Komisji Europejskiej, a także inspekcjom nadzorowanym przez ministerstwo rolnictwa. - Poganianie opozycji w tym zakresie nie było potrzebne i z pewnością nie wpłynęło na decyzję Rosjan w tej sprawie - powiedział Sawicki.

Wznowienie importu z Polski zostało oficjalnie potwierdzone przez stronę rosyjską - podało biuro prasowe resortu rolnictwa. Informację o możliwości sprzedaży świeżych warzyw z Polski od 20 lipca przysłał we wtorek do polskiego ministerstwa Aleksander Kuczerenko, kierownik Wydziału Współpracy Międzynarodowej rosyjskiej Federalnej Służby ds. Nadzoru Sanitarnego.

Rosja wprowadziła embargo na import świeżych warzyw z krajów UE na początku czerwca w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. Podczas czerwcowego szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie Kreml zgodził się odblokować import warzyw z Unii. Jednak z powodu nieporozumienia wokół certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo żywności, Moskwa odkładała decyzję o zniesieniu embarga.

Dotychczas na rosyjski rynek ma prawo eksportować świeże warzywa sześć państw UE. Są to: Belgia, Holandia, Hiszpania i Dania, Czechy oraz Grecja.

W rozmowie z dziennikarzami we wtorek w Brukseli Sawicki przypomniał, że w wyniku rosyjskiego embarga dostęp produktów z Polski na rynek rosyjski stanowił niewielki procent całego eksportu, a wstrzymanie importu dotknęło przede wszystkim firmy nastawione na rynek rosyjski. Ograniczony dostęp "bardzo uciążliwy dla podmiotów, które rzeczywiście produkowały, eksportowały i rynek rosyjski już miały opanowany, natomiast w skali całej produkcji rolnej w Polsce nie była to aż tak wielka sprawa" - wyjaśniał minister.

Sawicki zaznaczył, że rolnicy eksportujący swoje produkty do Rosji, aby zmniejszyć straty z powodu embarga, starali się je sprzedawać innym odbiorcom w kraju lub za granicą. - Miało to z pewnością wpływ na niższą cenę na tych rynkach, z czego nie są zadowoleni rolnicy, ale mogą się cieszyć konsumenci - podkreślał minister.

Do Rosji trafiły w ubiegłym roku świeże warzywa o wartości ok. 75,8 mln euro (w 2009 r. ich sprzedaż wyniosła 40,3 mln euro). W pierwszym kwartale tego roku na rynek rosyjski zostały sprzedane warzywa o wartości 28,3 mln euro. Eksportujemy na ten rynek m.in. kapustę pekińską, pomidory, sałatę, cebulę, ogórki, marchew, ziemniaki.

Sawicki powiedział również, że prawdopodobnie w tym tygodniu wiadomo będzie, czy Komisja Europejska dokona redukcji zaproponowanych przez polskich rolników odszkodowań za straty poniesione z powodu epidemii wywołanej przez bakterie E.coli. KE zapowiedziała wcześniej, że jeżeli kwota rekompensat z całej UE będzie wyższa niż 210 mln euro, zastosuje tzw. współczynnik redukcji, co oznacza, że wypłaty dla rolników będą mniejsze niż maksymalne.

Państwa członkowskie mogły składać wnioski o odszkodowania do poniedziałku do północy. KE potwierdziła we wtorek, że otrzymała wnioski z 22 państw UE, w tym wniosek z Polski, który opiewa na kwotę około 81 mln euro. Według danych Agencji Rynku Rolnego, najwięcej zgłoszeń o rekompensaty pochodziło z województw świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz małopolskiego, a szacowane straty dotyczą upraw zajmujących ponad 2 tys. hektarów, głównie ogórków i pomidorów.

Pięć państw nie ubiega się o unijne rekompensaty. Są to: Malta, Cypr, Finlandia, Luksemburg i Litwa. Według informacji uzyskanych w Komisji przez PAP, niektóre z państw - w tym Polska - muszą przedstawić dodatkowe dokumenty wyjaśniające.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę