Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Samoobrona stawia warunki poparcia zmian w ordynacji samorządowej

25 lipca 2006

Dwa dni po tym, gdy koalicja rządząca przeforsowała skierowanie projektu zmian w ordynacji samorządowej do dalszych prac w Sejmie, Samoobrona zgłasza propozycje poprawek. Od ich przyjęcia uzależnia poparcie dla projektu. Gotowość do rozmów w tej sprawie deklarują PiS i LPR.

Projekt PiS, który w sobotę posłowie odesłali, mimo bojkotu głosowania przez opozycję, do prac w sejmowej komisji samorządu terytorialnego, zakłada tworzenie grup list (bloków) - czyli rozwiązanie umożliwiające dwóm lub więcej komitetom wyborczym zawarcie umowy o wspólnym podziale mandatów.

Aby brać udział w podziale mandatów, blok musiałby uzyskać 10 procent poparcia w wyborach; nie wymagane byłoby wtedy przekroczenie przez poszczególne komitety wchodzące w skład bloku 5-procentowego progu. Zgodnie z projektem, podział mandatów między listy odbywać się ma metodą d'Hondta, która premiuje duże ugrupowania.

Jeżeli blok nie uzyskałaby 10 procent głosów, wyniki liczone byłby osobno dla każdej listy, ale z uwzględnieniem wymogu przekroczenia pięcioprocentowego progu.

Według obowiązującej ordynacji samorządowej, komitet wyborczy, który otrzyma mniej niż 5 proc. głosów, nie bierze udziału w podziale mandatów.

"Samoobrona chce proporcjonalnego podziału mandatów. Każda partia w bloku powinna dostać tyle mandatów, ile procentowo dostała poparcia. Jeśli przyjmiemy tę zasadę, to nie będzie faworyzowania największego ugrupowania" - powiedział PAP w poniedziałek wiceszef Samoobrony Krzysztof Filipek.

Jak zaznaczył, jeśli PiS nie zgodzi się na poprawkę Samoobrony, to praca nad zmianami w ordynacji samorządowej stanie się bezzasadna. "Samoobrona na pewno nie zgodzi się na ustawę w takim kształcie" - podkreślił wiceszef Samoobrony.

Według Filipka, Samoobrona chce, aby obowiązywał wymóg osiągnięcia 5-procentowego progu przez poszczególne komitety wyborcze w ramach bloku. "Nie może być takiej sytuacji, że partia w bloku nie uzyskuje 5-procentowego poparcia, a ma mandaty. To by było niezrozumiałe dla komitetów, które nie idą w bloku, a obowiązuje je próg 5-procentowy" - dodał.

Filipek poinformował, że w sprawie propozycji Samoobrony rozmawiał z szefem klubu PiS Markiem Kuchcińskim. Przyznał, że nie ma na razie porozumienia z PiS w sprawie proporcjonalnego podziału mandatów w ramach bloku. Kolejne rozmowy mają się odbyć w najbliższych dniach.

"Jeśli chodzi o drugą sprawę - progi - to zgodziliśmy się, że jest to logiczne, aby je wprowadzić. Myślę, że tu nie będzie problemu" - powiedział wiceszef Samoobrony.

Sekretarz klubu PiS Zbigniew Girzyński przypomniał, że projekt zmian w samorządowej ordynacji wyborczej został zgłoszony nie tylko przez PiS, ale również przez Samoobronę. "Jak widać troszkę się późno zorientowali, że im coś nie pasuje" - powiedział PAP.

Girzyński dodał, że nie wyklucza "poparcia żadnych propozycji, także Samoobrony, jeśli - jak mówił - będą godne uwagi" podczas prac w sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

"Nie mówimy +nie+ i nie mówimy +tak+, niech Samoobrona przyjdzie na komisję, położy na stół swoją propozycję i wtedy będziemy rozmawiać" - powiedział z kolei Artur Zawisza (PiS). Jak zaznaczył, nie ma potrzeby używać dramatycznego języka i mówić o blokowaniu ustawy. "Na pewno nie ma sensu mówić o tym językiem wojny" - podkreślił Zawisza.

Otwartość na nowe rozwiązania deklaruje LPR. Członek komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej Antoni Sosnowski (LPR) powiedział PAP, że jeżeli pojawi się propozycja zmiany metody dzielenia mandatów, to Liga "będzie o tym rozmawiać".

"To jest kompromis trzech partii i trzeba się dogadać" - podkreślił Sosnowski. Dodał, że LPR "nie ma nic przeciwko" wprowadzeniu do ordynacji samorządowej obowiązku osiągnięcia 5-procentowego progu przez komitety wyborcze tworzące grupę list (blok).


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę