Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rzepak taniał na giełdzie w Paryżu

2 października 2012
Jak podała FAMMU/FAPA, na giełdzie Matif w Paryżu w ciągu tygodnia rzepak uległ presji soi w Chicago obniżając wartość poniżej psychologicznego pułapu 500 euro/t. O ile sytuacja ekonomiczna w Unii nie załamie się, to dominujący w poprzednim okresie trend wzrostowy może być jednak w kolejnych tygodniach kontynuowany, bowiem czynniki fundamentalne niewiele się zmieniły.

Kontrakt listopadowy staniał o 4 proc., do 481,8 euro/t. Kontrakty na luty i maj 2013 również zmniejszyły swą wartość o 4 proc. (w ciągu 2 tyg. spadek o odpowiednio 7,3 proc., 7,2 proc., 7,1 proc.).
Tymczasem w Niemczech areał pod przyszłoroczne zbiory zwiększy się z 1,3 mln ha do rekordowych 1,4-1,5 mln ha dzięki sprzyjającej aurze (w odróżnieniu od poprzednich dwóch lat). Mniej sprzyjające warunki dla ozimych zasiewów panowały we Francji, gdzie panowała susza w sierpniu i wrześniu, a rolnicy po części skłaniali się do wzrostu zasiewów zbóż. W Wielkiej Brytanii mokra pogoda nie sprzyjała siewom, ale prawdopodobnie areał rzepaku będzie zbliżony do zeszłorocznego, co najwyżej mniejszy o 5 proc. Zatem perspektywy na kolejny rok dopiero klarują się.
W Rotterdamie staniała większość surowców oleistych, olejów oraz śrut. Tylko słonecznik i produkty jego przerobu były bardziej odporne na spadki ze względu na perspektywę spadku podaży.
W Winnipeg kanadyjska Canola w kontrakcie na listopad br. przez tydzień staniała o 4,1 proc. (przez 2 tyg. o 8,4 proc.) do poziomu najniższego od 4 miesięcy podążając za notowaniami soi z Chicago. Było tak mimo informacji o mniejszych niż się spodziewano przeciętnych plonach (na skutek chorób, mokrej pogody oraz huraganowych wiatrów). Oczekuje się, że Statistics Canada obniży 4 października br. szacunki zbiorów z 15,4 mln ton miesiąc wcześniej do poziomu niewykluczone, że powyżej zeszłorocznych rekordowych zbiorów 14,5 mln ton.
W ciągu tygodnia kontrakt na soję z realizacją na listopad obniżył wartość o 3 proc. do 577,1 USD/t, na skutek realizacji zysków, pomimo braku zmian poziomu czynników fundamentalnych tzn. perspektyw niedoborów soi na globalnym rynku w okresie najbliższych kilku miesięcy. Kontrakty staniały do poziomu najniższego od 3 miesięcy ze względu na obawy o globalną sytuację ekonomiczną oraz umocnienie wartości amerykańskiego dolara wobec euro. Dodatkową presję spowodowały informacje o lepszym niż się spodziewano plonowaniu soi w USA oraz wieści o deszczach w Brazylii, które poprawiają perspektywy na zbiory wiosną 2013 roku.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę