Już za kilka dni, 19 i 20 września w Warszawie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Kilkuset najbardziej aktywnych przedstawicieli społeczności lokalnych z całej Polski spotka się z przedstawicielami rządu i parlamentu, by wspólnie szukać najlepszych rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na rozwój społeczności lokalnych w perspektywie roku 2020.
- Przez najbliższe dwa dni Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie miejscem spotkania przedstawicieli społeczności lokalnych z osobami działającymi na rzecz rozwoju Polski z perspektywy całego kraju. Jestem przekonany, że to spotkanie będzie bardzo twórcze i zaowocuje konstruktywnymi dla wszystkich uczestników rozwiązaniami.
Mam nadzieję, że zechcecie Państwo wziąć aktywny udział w obradach i uczestniczyć w debacie o tym, jakie zmiany na poziomie lokalnym oraz centralnym są Polsce potrzebne, w jaki sposób je inicjować, jakimi instrumentami je wprowadzać oraz na jakich wartościach opierać” – napisał w liście do uczestników Premier Tadeusz Mazowiecki, ambasador wydarzenia.
Wyzwania, które stoją przed społecznościami lokalnymi są kluczowe dla rozwoju Polski jako całości. To właśnie małe ojczyzny są inkubatorami, z których wyrasta poczucie wspólnoty narodowej oraz patriotyzm, również ten lokalny. Są też kolebką przedsiębiorczości i zaradności. Ludzie aktywizujący te lokalne wspólnoty, animatorzy społeczni to niezwykłe przykłady osób, które potrafią skutecznie
i kreatywnie przeciwstawiać się wszelkim przeciwnościom.
„Podczas debaty to właśnie oni będą proponować rozwiązania, wykorzystując swoje bogate doświadczenie i patrząc na omawiane zagadnienia z innej perspektywy niż centralna. Pozwoli to obecnym na przedstawicielom rządu i parlamentu na spojrzenie na problem od zupełnie innej strony”- powiedziała Izabela Grabowska, Naczelnik Krajowego Ośrodka EFS.
W zaplanowanych spotkaniach oprócz lokalnych liderów będą uczestniczyć przedstawiciele władz centralnych i lokalnych, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. To oni tworzą ramy legislacyjne, w których działają później lokalni społecznicy.
„Jesteśmy pewni, że spotkanie przedstawicieli tak wielu różnych grup w nowej formule debaty pozwoli włączyć głos Polski lokalnej w kształtowanie strategii rozwoju naszego kraju” – dodała Izabela Grabowska.
Podczas Rzeczpospolitej Lokalnej uczestnicy będą opracowywać rozwiązania w takich obszarach jak m.in: integracja społeczna, edukacja, działalność organizacji społecznych, bariery i perspektywy rozwoju gospodarczego na poziomie lokalnym oraz ekonomia społeczna.
Efektem licznych debat i warsztatów podczas wydarzenia będą propozycje konkretnych działań, ujęte w formie szeroko dystrybuowanego (m.in. do mediów) raportu. Wypracowane propozycje rozwiązań będą mogły być wykorzystane przez uczestniczące w wydarzeniu instytucje centralne i lokalne. Organizatorzy wierzą, że ich wprowadzenie pozwoli na zdecydowaną poprawę życia społeczeństwa w wielu dziedzinach.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
6019834
1