Federacja Banków Żywności, Caritas Polska, Polski Komitet Pomocy Społecznej i Polski Czerwony Krzyż będą realizować w 2014 r. Program Operacyjny "Pomoc Żywnościowa" - poinformowało CIR. We wtorek rząd podjął uchwałę w sprawie tego programu na lata 2014-2020.
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej.
Głównym celem programu jest zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Wsparcie będzie kierowane przez dostarczanie produktów spożywczych wysokiej jakości lub zapewnienie posiłku.
W latach 2014-2015 w pierwszej kolejności pomocą mają być objęte osoby, których dochody nie przekraczają 684 zł na członka rodziny lub 813 zł w przypadku osoby samotnej. W uzasadnionych przypadkach z pomocy będą mogły skorzystać osoby, które nie spełniają tego warunku.
Od 2016 r. kryteria mogą ulec zmianie (nowe zasady będą ogłaszane w wytycznych).
Z szacunków wynika, że w latach obowiązywania programu z pomocy będzie korzystało ok. 2,5 mln osób rocznie.
Program będzie realizowany w oparciu o cztery podstawowe operacje: dostawy żywności, dystrybucja żywności, działania na rzecz włączenia społecznego oraz działania dotyczące pomocy technicznej.
Wykonawcami programu będą dwa typy organizacji partnerskich. Pierwszy typ to organizacje pozarządowe o zasięgu ogólnopolskim, wybrane w drodze konkursu. Powinny dysponować infrastrukturą odpowiednią do przechowywania żywności (również w niskich temperaturach) i możliwościami jej dystrybucji. Organizacja powinna ponadto mieć możliwość rozdziału produktów żywnościowych, współpracować z lokalnymi organizacjami charytatywnymi, a także prowadzić działania na rzecz włączenia społecznego.
Drugi typ to organizacje lokalne - organizacje pozarządowe lub podmioty niepubliczne, które będą realizować zadania ujęte w programie na zasadzie umowy zawartej z partnerską organizacją ogólnopolską lub inną lokalną.
Do realizacji programu w 2014 r. wybrano Federację Banków Żywności, Caritas Polska, Polski Komitet Pomocy Społecznej i Polski Czerwony Krzyż.
Program Operacyjny "Pomoc Żywnościowa" będzie finansowany ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa w proporcji: 85 proc. i 15 proc. Wstępna alokacja środków dla Polski na realizację programu w latach 2014-2020 wynosi 473 mln 359 tys. 260 euro, wkład krajowy to 83 mln 533 tys. 987 euro.
Ocenia się, że środki finansowe, które w ciągu siedmiu lat realizacji programu otrzymają organizacje to 46 mln 601 tys. 592 euro. Przyjęty przez rząd program zostanie przedstawiony Komisji Europejskiej.
Program "Pomoc Żywnościowa" będzie wdrażany przez: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Finansów oraz Agencję Rynku Rolnego.
Program jest kontynuacją programu "Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej" oraz wykonuje postanowienia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
9034799
1