Polska jest liczącym się w Europie producentem nawozów mineralnych. Wytwarzamy około 20% nawozów azotowych i ok. 18% nawozów fosforowych produkowanych w UE. Pod względem produkcji nawozów azotowych zajmujemy trzecie miejsce po Rosji i Ukrainie.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Nawozów (IFA) przewiduje, że w 2012/2013 roku wzrost zapotrzebowania na nawozy może osiągnąć nawet 2,3% w skali roku, to tylko nieco mniej niż w minionych latach. Wzrost zapotrzebowania na nawozy najbardziej widoczny będzie w Azji oraz wschodniej i środkowej Europie.
Trwałe nawozy tylko z antyzbrylaczem
Co roku polskie zakłady chemiczne zużywają do wyprodukowania około 5 mln ton nawozów sztucznych 6 tysięcy ton antyzbrylacza. To środek zabezpieczający granulat nawozów przed zbryleniem oraz przeciwdziałający pyleniu nawozów mineralnych w trakcie procesów technologicznych, transportu i podczas aplikacji.
Receptury antyzbrylaczy Salwax i Agrowax produkowane przez spółkę parafinową powstały w oparciu o surowce ropopochodne, aminy tłuszczowe oraz różnego rodzaju dodatki. Produkowane przez spółkę środki znajdują zastosowanie, jako kondycjoner zarówno dla saletry amonowej i nawozów otrzymywanych na jej bazie, jak i nawozów fosforowych.
- To grupa produktów z olbrzymim potencjałem wzrostu. Ale jednocześnie trudny i wymagający rynek, na którym od 2010 roku stopniowo budujemy własną pozycję – wyjaśnia Jacek Stelmach, wiceprezes zarządu spółki Polwax (dawniej LOTOS Parafiny).
W 2010 r., ankieterzy GUS po raz pierwszy w powszechnym spisie rolnym pytali respondentów o ilości zastosowanych w roku gospodarczym 2009/10 nawozów mineralnych.
Zgodnie z informacjami z ostatniego spisu rolnego z 2010 roku, 1377,7 tys. gospodarstw rolnych (72,9% gospodarstw prowadzących działalność rolniczą) stosowało nawozy mineralne, wapniowe i organiczne.
Spośród nawozów mineralnych najbardziej popularne było nawożenie azotowe i wieloskładnikowe. Stosowało je odpowiednio 83,0% i 53,0% gospodarstw stosujących nawozy. Udział gospodarstw stosujących nawozy fosforowe, potasowe i wapniowe w ogólnej liczbie jednostek stosujących nawożenie był znacznie mniejszy i zawierał się w granicach 12-13%.
Suma doświadczeń
Polwax dawniej LOTOS Parafiny to największy polski i jeden z wiodących w Europie producentów i dystrybutorów parafin rafinowanych i odwanianych. Spółka posiada dwie fabryki zlokalizowane w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach.
- Prywatyzacja to kolejny etap rozwoju. Chcemy rozwijać produkcję i rozbudowywać rynek. Umacniać się tam, gdzie już jesteśmy znani, ale i poszukiwać nowych zastosowań dla oferowanych produktów – zapewnia wiceprezes Jacek Stelmach. – Najszybciej i najwszechstronniej rozwijaną przez nas grupą asortymentową są i będą produkty przeznaczone do zastosowań przemysłowych – dodaje prezes.
Poza wspomnianymi już antyzbrylaczami, należą do niej produkty parafinowe przeznaczone do impregnacji drewna. Woski P4 wysokozaolejony, P niskozaolejony, Impregnacyjny do drewna oraz Emulsje parafinowe LTP E-60 A,B,C,D i LTP E-50 stosowane są głównie, jako środki zabezpieczające materiały drewniane i drewnopochodne przed szkodliwym działaniem wilgoci. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza emulsje parafinowe, które z uwagi na swoja strukturę umożliwiają impregnację powierzchni o nieregularnych kształtach, dzięki czemu mogą być stosowane do zabezpieczania płyt MDF i HDF.
Produkty innowacyjne
Szczególne miejsce w ofercie Polwax-u zajmują produkty przeznaczone do kontaktu z żywnością oraz do produkcji kosmetyków i farmaceutyków. Wosk Z stosowany jest w przemyśle papierniczym do powlekania papieru, który nadaje jego powierzchni właściwości hydrofobowe. Woski Plastyczny S i Plastyczny czerwony są używane do pokrywania serów podpuszczkowych i dojrzewających.
Cerezyna biała ze względu na swój stopień czystości znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, jako składnik kremów i kosmetyków.
Produkty tej grupy przechodzą regularne badania kontrolne sprawdzające zawartość metali ciężkich oraz badania zawartości WWA i substancji kancerogennych. Dodatkowo produkty są badane pod kątem zgodności z normami jakościowymi Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA (ang. Food and Drug Administration).
Wyroby spółki Polwax znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu.
9593515
1