Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rynek nawozów mineralnych

5 stycznia 2016
Polska jest liczącym się w Europie producentem nawozów mineralnych. Wytwarzamy około 20% nawozów azotowych i ok. 18% nawozów fosforowych produkowanych w UE. Pod względem produkcji nawozów azotowych zajmujemy trzecie miejsce po Rosji i Ukrainie.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Nawozów (IFA) przewiduje, że w 2012/2013 roku wzrost zapotrzebowania na nawozy może osiągnąć nawet 2,3% w skali roku, to tylko nieco mniej niż w minionych latach. Wzrost zapotrzebowania na nawozy najbardziej widoczny będzie w Azji oraz wschodniej i środkowej Europie.

Trwałe nawozy tylko z antyzbrylaczem
Co roku polskie zakłady chemiczne zużywają do wyprodukowania około 5 mln ton nawozów sztucznych 6 tysięcy ton antyzbrylacza. To środek zabezpieczający granulat nawozów przed zbryleniem oraz przeciwdziałający pyleniu nawozów mineralnych w trakcie procesów technologicznych, transportu i podczas aplikacji.

Receptury antyzbrylaczy Salwax i Agrowax  produkowane przez spółkę parafinową powstały w oparciu o surowce ropopochodne, aminy tłuszczowe oraz różnego rodzaju dodatki. Produkowane przez spółkę środki znajdują zastosowanie, jako kondycjoner zarówno dla saletry amonowej i nawozów otrzymywanych na jej bazie, jak i nawozów fosforowych.

- To grupa produktów z olbrzymim potencjałem wzrostu. Ale jednocześnie trudny i wymagający rynek, na którym od 2010 roku stopniowo budujemy własną pozycję – wyjaśnia Jacek Stelmach, wiceprezes zarządu spółki Polwax (dawniej LOTOS Parafiny).

W 2010 r., ankieterzy GUS po raz pierwszy w powszechnym spisie rolnym pytali respondentów  o ilości zastosowanych w roku gospodarczym 2009/10 nawozów mineralnych.

Zgodnie z informacjami z ostatniego spisu rolnego z 2010 roku,  1377,7 tys. gospodarstw rolnych (72,9% gospodarstw prowadzących działalność rolniczą) stosowało nawozy mineralne, wapniowe i organiczne.

Spośród nawozów mineralnych najbardziej popularne było nawożenie azotowe i wieloskładnikowe. Stosowało je odpowiednio 83,0% i 53,0% gospodarstw stosujących nawozy. Udział gospodarstw stosujących nawozy fosforowe, potasowe i wapniowe w ogólnej liczbie jednostek stosujących nawożenie był znacznie mniejszy i zawierał się w granicach 12-13%.

Suma doświadczeń
Polwax dawniej LOTOS Parafiny to największy polski i jeden z wiodących w Europie producentów i dystrybutorów parafin rafinowanych i odwanianych. Spółka posiada dwie fabryki zlokalizowane w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach.

- Prywatyzacja to kolejny etap rozwoju. Chcemy rozwijać produkcję i rozbudowywać rynek. Umacniać się tam, gdzie już jesteśmy znani, ale i poszukiwać nowych zastosowań dla oferowanych produktów – zapewnia wiceprezes Jacek Stelmach. – Najszybciej i najwszechstronniej rozwijaną przez nas grupą asortymentową są i będą produkty przeznaczone do zastosowań przemysłowych – dodaje prezes.

Poza wspomnianymi już antyzbrylaczami, należą do niej produkty parafinowe przeznaczone do impregnacji drewna. Woski P4 wysokozaolejony, P niskozaolejony, Impregnacyjny do drewna oraz Emulsje parafinowe LTP E-60 A,B,C,D i LTP E-50 stosowane są głównie, jako środki zabezpieczające materiały drewniane i drewnopochodne przed szkodliwym działaniem wilgoci. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza emulsje parafinowe, które z uwagi na swoja strukturę umożliwiają impregnację powierzchni o nieregularnych kształtach, dzięki czemu mogą być stosowane do zabezpieczania płyt MDF i HDF.

Produkty innowacyjne
Szczególne miejsce w ofercie Polwax-u zajmują produkty przeznaczone do kontaktu z żywnością oraz do produkcji kosmetyków i farmaceutyków. Wosk Z  stosowany jest w przemyśle papierniczym do powlekania papieru, który nadaje jego powierzchni właściwości hydrofobowe. Woski Plastyczny S i Plastyczny czerwony są używane do pokrywania serów podpuszczkowych i dojrzewających.

Cerezyna biała ze względu na swój stopień czystości znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, jako składnik kremów i kosmetyków.

Produkty tej grupy przechodzą regularne badania kontrolne sprawdzające zawartość metali ciężkich oraz badania zawartości WWA i substancji kancerogennych. Dodatkowo produkty są badane pod kątem zgodności z normami jakościowymi Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA (ang. Food and Drug Administration).

Wyroby spółki Polwax znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę