W ostatnim dziesięcioleciu wystąpiły ogromne zmiany w organizacji obrotu materiałem siewnym w Polsce. Do czasu wprowadzenia gospodarki rynkowej obrót prowadziły głównie przedsiębiorstwa państwowe, skupione w jednej centralnie sterowanej organizacji.
Wolny rynek oraz możliwość swobodnego importu nasion spowodowały, że wiele firm zajmujących się produkcją nasienną zostało zlikwidowanych, część z nich została sprywatyzowana, a część przekształciła się w spółki prawa handlowego. W Polsce, od momentu naszego wejścia do Unii Europejskiej, zgodnie z Traktatem Rzymskim i wynikającą z niego zasadą swobodnego przepływu towarów, będzie obowiązywał Wspólny Katalog Odmian Roślin Uprawnych. Oznacza to, że odmiany zarejestrowane w krajach członkowskich UE będą występowały w swobodnym obrocie w naszym kraju. Obecnie wymagana jest rejestracja odmian w Polsce lub uzyskanie od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi indywidualnej zgody na obrót.
Dotychczasowe przedsiębiorstwa hodowlane w Polsce, przyjmując formułę firm hodowlano-nasiennych, podjęły także działalność produkcyjno-handlową. Aktualnie obrotem materiałem siewnym zajmują się zarówno prywatni jak i państwowi przedsiębiorcy, posiadający zezwolenie wydane przez Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Nasiennej, zgodnie z przepisami zawartymi w Ustawie o nasiennictwie z dnia 24 listopada 1995 roku (z późniejszymi zmianami).