CTR_2024
TSW_XV_2025

Rynek nasienny w Polsce

7 października 2002

W ostatnim dziesięcioleciu wystąpiły ogromne zmiany w organizacji obrotu materiałem siewnym w Polsce. Do czasu wprowadzenia gospodarki rynkowej obrót prowadziły głównie przedsiębiorstwa państwowe, skupione w jednej centralnie sterowanej organizacji. 

Wolny rynek oraz możliwość swobodnego importu nasion spowodowały, że wiele firm zajmujących się produkcją nasienną zostało zlikwidowanych, część z nich została sprywatyzowana, a część przekształciła się w spółki prawa handlowego. W Polsce, od momentu naszego wejścia do Unii Europejskiej, zgodnie z Traktatem Rzymskim i wynikającą z niego zasadą swobodnego przepływu towarów, będzie obowiązywał Wspólny Katalog Odmian Roślin Uprawnych. Oznacza to, że odmiany zarejestrowane w krajach członkowskich UE będą występowały w swobodnym obrocie w naszym kraju. Obecnie wymagana jest rejestracja odmian w Polsce lub uzyskanie od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi indywidualnej zgody na obrót.

Dotychczasowe przedsiębiorstwa hodowlane w Polsce, przyjmując formułę firm hodowlano-nasiennych, podjęły także działalność produkcyjno-handlową. Aktualnie obrotem materiałem siewnym zajmują się zarówno prywatni jak i państwowi przedsiębiorcy, posiadający zezwolenie wydane przez Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Nasiennej, zgodnie z przepisami zawartymi w Ustawie o nasiennictwie z dnia 24 listopada 1995 roku (z późniejszymi zmianami).


POWIĄZANE

Po debacie z Ursulą von der Leyen na temat jej nowego zespołu i programu, posłow...

Jak podaje АПК-Информ, Ukraiński koncern drobiowy MHP rozbudowuje system kontrol...

Grupa Wielton koncentruje się na zagwarantowaniu odpowiedniego obłożenia produkc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę