Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rynek czekolady wart już 100 mld dolarów

26 listopada 2011
Kurczące się zbiory kakao w Afryce Zachodniej, największym rejonie produkcji surowca, zmniejszają nadwyżki ziarna akurat w chwili, gdy sprzedaż wyrobów czekoladowych na świecie po raz pierwszy przekroczyła próg 100 mld dolarów.

Globalne dostawy kakao spadną w tym sezonie, kończącym się we wrześniu, o 7,7 proc., a nadwyżka surowca zmniejszy się do zaledwie 32 tys. ton wobec 434 tys. ton przed rokiem – ocenia firma Marex Spectron Group, która handluje ziarnem kakao w Nowym Jorku i Londynie.

Kluczowa cena kakao - ta teraz będzie rosła
 
Z kolei według szacunków analityków i traderów ankietowanych przez Bloomberga, ilość kakao skierowanego do zmielenia, co stanowi miarę popytu, wzrośnie o 1,9 proc. do rekordowych 3,9 mln ton. Goldman Sachs prognozuje, że za trzy miesiące cena kakao podskoczy 12 proc. do 2700 dolarów za tonę.

To i tak niewiele wobec spadku cen kakao aż o 36 proc. poczynając od marca tego roku, kiedy wzrosły nadwyżki i wznowiono eksport z Wybrzeża Kości Słoniowej, największego dostawcy surowca, po wygaśnięciu wojny domowej w tym afrykańskim kraju.

W ciągu 5 lat wzrost spożycia czekolady o ponad jedną trzecią

Ale w okresie minionych pięciu lat sprzedaż na świecie czekolady i wyrobów czekoladowych, do których niezbędne jest kakao, wzrosła o 34 proc. do 102 mld dolarów. Najszybciej popyt wzrastał w krajach rozwijających się - twierdzi Euromonitor International z Londynu, firma wyspecjalizowana .w badaniu rynku konsumenckiego.

„Przetwórstwo kakao znowu wzrośnie w tym roku z powodu rosnącego popytu na rynkach wschodzących mimo że gospodarki w Europie i USA zwalniają” – mówi Kona Haque, analityk Macquarie Group w Londynie – „Azjaci i Latynosi ostatecznie zasmakowali w czekoladowych wyrobach, takich jak ciastka i lody”.

Na giełdzie ICE Futures U.S. w Nowym Jorku, gdzie handluje się przed wszystkim kontraktami na surowce, cena kakao spadła w tym roku o 21 proc. do 2404 dolarów za tonę. Tymczasem produkcja na Wybrzeżu Kości Słoniowej, skąd w zeszłym roku pochodziło za 40 proc. światowych dostaw, zmniejszy się w tym sezonie o 18 proc. z powodu zbyt małych opadów oraz szerzącej się plagi grzybicy, która zagraża krzewom kawowca. W sąsiedniej Ghanie, która jest producentem nr 2, zbiory skurczą się o 14 proc.

W sumie globalne dostawy kakao spadną w tym roku do 3,9 mln ton wobec 4,22 mln ton w zeszłym roku. I tą różnicę rynek szybko oceni.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę