Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rynek cukru w UE powinien być stabilny

3 grudnia 2015
Copa-Cogeca wzywa  państwa członkowskie do odrzucenia planów Komisji Europejskiej , które zachwiałyby równowagą na rynku i podważyły porozumienie dot. reformy nowej WPR. Głosowanie na ten temat ma odbyć się podczas najbliższego posiedzenia Komitetu Zarządzającego w dn. 27 lutego.
-Od stycznia 2013 r. ceny cukru w UE spadły średnio o 100 €/t, podczas gdy szacuje się, że zapasy cukru kwotowego są na najwyższym poziomie od roku 2007/08. Na rynku istnieje nadwyżka, a ceny cukru białego na rynkach światowych nie pokrywają kosztów produkcji nawet w przypadku najbardziej konkurencyjnych producentów. Dlatego też Komisja nie może wprowadzać środków, które doprowadzą do zalania rynku cukrem. Doprowadziłoby to do bardzo istotnych wahań na rynku, wywołałoby większą presję na sektor i zagroziłoby zatrudnieniu na obszarach wiejskich UE. Co więcej, wszelki spadek cen wynikający z zastosowania takich środków byłby korzystny jedynie dla przemysłu cukrowniczego, ponieważ klienci nigdy nie odczuwają obniżki cen. Wpłynie to na dalsze pogorszenie dochodów rolników, które już równe są połowie średnich dochodów – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa Cogeca.
W ramach reformy nowej Wspólnej Polityki Rolnej – WPR – państwa członkowskie postanowiły utrzymać unijne kwoty produkcji cukru do roku 2016/17, tak aby rynek cukru w UE był w miarę stabilny. Najnowsze plany podają tę decyzję w wątpliwość. Dlatego też Copa Cogeca wzywam państwa członkowskie do odrzucenia ich podczas wyznaczonego posiedzenia.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę