Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Rynek cukru w UE powinien być stabilny

3 grudnia 2015
Copa-Cogeca wzywa  państwa członkowskie do odrzucenia planów Komisji Europejskiej , które zachwiałyby równowagą na rynku i podważyły porozumienie dot. reformy nowej WPR. Głosowanie na ten temat ma odbyć się podczas najbliższego posiedzenia Komitetu Zarządzającego w dn. 27 lutego.
-Od stycznia 2013 r. ceny cukru w UE spadły średnio o 100 €/t, podczas gdy szacuje się, że zapasy cukru kwotowego są na najwyższym poziomie od roku 2007/08. Na rynku istnieje nadwyżka, a ceny cukru białego na rynkach światowych nie pokrywają kosztów produkcji nawet w przypadku najbardziej konkurencyjnych producentów. Dlatego też Komisja nie może wprowadzać środków, które doprowadzą do zalania rynku cukrem. Doprowadziłoby to do bardzo istotnych wahań na rynku, wywołałoby większą presję na sektor i zagroziłoby zatrudnieniu na obszarach wiejskich UE. Co więcej, wszelki spadek cen wynikający z zastosowania takich środków byłby korzystny jedynie dla przemysłu cukrowniczego, ponieważ klienci nigdy nie odczuwają obniżki cen. Wpłynie to na dalsze pogorszenie dochodów rolników, które już równe są połowie średnich dochodów – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa Cogeca.
W ramach reformy nowej Wspólnej Polityki Rolnej – WPR – państwa członkowskie postanowiły utrzymać unijne kwoty produkcji cukru do roku 2016/17, tak aby rynek cukru w UE był w miarę stabilny. Najnowsze plany podają tę decyzję w wątpliwość. Dlatego też Copa Cogeca wzywam państwa członkowskie do odrzucenia ich podczas wyznaczonego posiedzenia.


POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę